scorecardresearch.com Selanik'in Yükselişi Jön Türkler Andülhamide Karşı ve Tüm Türk Tarihi Kitapları Radikal Kitap'ta!
Selanik'in Yükselişi Jön Türkler Andülhamide Karşı

Selanik'in Yükselişi Jön Türkler Andülhamide Karşı

Yazar : Necmettin Alkan

Sayfa Sayısı : 384

Yayınevi : TİMAŞ YAYINEVİ

Tür : Türk Tarihi

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


“Biz Türkler de umum Osmanlılar gibi bu müstebid hükûmetten ıslahat ve hürriyet isteriz. Cemiyetimiz bu maksadla çalışıyor. Biz bugün Ermenileri tedibe çalışacağımıza idaresizliğin zulüm ve istibdadın merkezi olan Babıali Şeyhulislam kapısını Yıldızı basarak bu daireleri müstebidlerin başına yıkalım elele verelim toplanalım çoğalalım. Bizim de hürriyete serbestiye aşık ve müstahak olduğumuzu alem i medeniyete gösterelim”
Osmanlı İttihad ve Terakki Cemiyeti

Osmanlı tarihinin en çok konuşulan tartışılan padişahı Sultan II. Abdülhamid ve Batıdan sirayet eden ettirilen başta Meşrutiyet olmak üzere hürriyet müsavat eşitlik uhûvvet kardeşlik fikirlerinin öncüleri Jön Türk Hareketi... Ortada dağılmakta olan bir devlet ve bunu kurtarmak isteyen iki taraf II. Abdülhamid ve Jön Türkler…Ve bu uğurda yapılan kıyasıya bir siyasi mücadele…

Kimdi bu Jön Türkler
İttihad ve Terakki Cemiyetini kimler kurdu
1908 Jön Türk İhtilali''ni hazırlayan iç ve dış dinamikler nelerdi
1908 İhtilali''nin ayak seslerini duyan II. Abdülhamid Jön Türk politikası neydi
II. Abdülhamidin Jön Türklere engel olmak için yaptığı icraatlar aksine Jön Türklerin işine mi geldi
İttihad ve Terakki Cemiyeti ihtilalin geçekte neresinde duruyordu
Jön Türk İhtilali''nin gerçekleştirilmesinde Batının rolü neydi
Jön Türklerin ve 1908 Jön Türk İhtilalinin arkasında Mason desteği var mıydı
Jön Türk İhtilali''nin neticesinde Meşrutiyeti iade eden II. Abdülhamid kendi eliyle kendi sonunu mu hazırladı

Necmettin Alkan Selanikin Yükselişi kitabıyla Jön Türklerin ilk boy göstermeye başladıkları 1889 yılından 1908 Jön Türk İhtilaline kadar geçen Osmanlı Devletinin çözülme sürecini mercek altına almaktadır. Başta Hüseyin Hilmi Evrakı İngiliz ve Alman Dışişleri Arşivleri olmak üzere dönemin kaynaklarını kullanmıştır. Konuyla alakalı Osmanlıca Türkçe Almanca ve İngilizce birincil ve ikincil kaynaklardan istifade ederek zihinlerde oluşan bütün bu ve benzeri sorulara cevap vermektedir.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963