scorecardresearch.com Milli Mücadele ve Türkiye Cumhuriyeti İnkılap Tarihi ve Tüm Türk Tarihi Kitapları Radikal Kitap'ta!
Milli Mücadele ve Türkiye Cumhuriyeti İnkılap Tarihi

Milli Mücadele ve Türkiye Cumhuriyeti İnkılap Tarihi

Yazar : Dr. Nuri Yazıcı

Sayfa Sayısı : 670

Yayınevi : BAHÇEŞEHİR ÜNİVERSİTESİ YAYINLARI

Tür : Türk Tarihi

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


‘’Türk İstiklal Harbi’’ diye tanımlanan bu büyük mücadelenin sonunda ulaşılan netice, Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi, ‘’Asırlardan beri çekilen musibetlerin intibahı ve bu aziz vatanın her köşesini sulayan kanların bedelidir.’’ Asırlardan beri çekilen musibetler, XVII. Yüzyıldan bu yana uğranılan saldırılar,askeri yenilgiler, kapitülasyonlar, İmtiyazlar, müdahaleci politikalar ve bunlar ile sebep-sonuç bağlantısı içinde olan isyanlar, fakirlik, yoksulluk ve yılgınlıktır. Bu politikalar, Batı’nın gözünde ‘’Şark Politikası’’ diye adlandırılmış ve bu politikanın odağına da ‘’Hasta Adam’’ olarak Osmanlı Devleti konmuştur. Bu nedenle, (Büyük Britanya İmparatorluğu dağılırken güçlü bir İngiltere’nin doğmasının, Sovyetler Birliği dağılırken güçlü bir Rusya’nın doğmuş olmasının aksine) Osmanlı İmparatorluğu dağılırken güçlü bir Türkiye doğmamıştır. I. Dünya savaşı sonunda imzalanan Sevr anlaşması’yla Türkler Avrupa’dan ve Anadolu’dan ‘’sonsuza kadar kovulmak’’ la tehdit edilmişlerdir.

Bugün, Mondros ve Sevr anlaşmaları imzalatılmak suretiyle değersizleştirilen, güçsüz ve yılgın bir devlet ve millet haline getirilmekten kurtulup, bayrağıyla ve bağımsızlığıyla gururlu ve güçlü bir devlet ve millet olarak yaşayabiliyorsak, bu neticeyi Mustafa Kemal Atatürk’e onun silah arkadaşlarına, binlerce mechul askerin fedakarlığına ve cumhuriyet inkilaplarına borçluyuz.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963