scorecardresearch.com HOCA KADRİ EFENDİ'NİN PARLEMENTOSU ve Tüm Türk Tarihi Kitapları Radikal Kitap'ta!
HOCA KADRİ EFENDİ'NİN PARLEMENTOSU

HOCA KADRİ EFENDİ'NİN PARLEMENTOSU

Yazar : Cahit Tanyol

Sayfa Sayısı : 168

Yayınevi : GENDAŞ KÜLTÜR

Tür : Türk Tarihi

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Fikirleri nedeniyle Paris''e sürülen dönemin aydınlarından Hoca Kadri Efendi, orada ''Sarayih'' (1910) adlı bir kitap yayımlatır. Bu kitapta Mustafa Kemal Atatürk''ün ileride gerçekleştireceği devrimlerin hemen hemen hepsi önerilmektedir. Söz konusu eserde, yine Mustafa Kemal''in Ankara''da kurduğu Meclis''in yapısı ve özelliklerine dair paralel düşünceler bulunmaktadır.

Yılların bilim adamı, ülkemizde sosyolojinin duayenlerinden Prof. Cahit Tanyol, bu benzerlikleri ortaya koyarken, ortak sağduyunun doğrularda şaşmazlığına dikkati çekiyor.

Tanyol, bu kitapla tarihin sayfaları arasında önemli bir olayı, önemli bir Türk düşünürünü günışığına çıkarıyor.

Hoca Kadri Efendi''nin öne sürdüğü yönetim biçimi ''partisiz parlamento''ya dayalıdır. Tanyol, bu idealist düşünürün siyaset etiği üzerine düşüncelerini aktarırken, bugüne gönderme yapıyor ve Hoca Kadri Efendi''nin fikirleri ışığında demokrasi ve parlamenter sistem ve o sistemin nasıl yapılandırılacağı üzerine tekrar düşünmemiz gerektiğine işaret ediyor.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963