scorecardresearch.com Coğrafyadan Tarihe Türk Tarihi İçinde Anadolu ve Tüm Türk Tarihi Kitapları Radikal Kitap'ta!
Coğrafyadan Tarihe Türk Tarihi İçinde Anadolu

Coğrafyadan Tarihe Türk Tarihi İçinde Anadolu

Yazar : E. Tümgeneral Hüseyin Cevizoğlu

Sayfa Sayısı : 192

Yayınevi : TTT VAKFI YAYINLARI

Tür : Türk Tarihi

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


E. General Hüseyin Cevizoğlu’nun uzun ve sabırlı bir kararlılıkla yaptığı araştırmaların, yıllarca süren titiz ve bilimsel çalışmaların ve nihayet coğrafya – dil – tarih bağlantısını yeni bir yöntemle ortaya koyarak gerçeklere ulaşma çabalarının ürünü bu eser Türk ve dünya kamuoyunun ilgisine sunulduğundan beri ilgi gören nadide eserlerdendir.

Hüseyin Cevizoğlu’nun konuyla ilgili yorumları bazı gerçekleri çok iyi anlatmaktadır:

“Doğu Anadolu, dünyanın tarihi özelliklerini koruyan nadir bölgelerden biridir. Türkiye ve Asya haritalarının şöyle karşılıklı olarak gözden geçirilmeleri bile Doğu Anadolu’nun Orta Asya’nın adeta bir kopyası olduğunu göstermektedir. Ama ne yazık ki bizler böyle öz be öz Türk olan bunca dağ, nehir, şehir, kasaba ve köy adlarımıza yıllardır Fransızca, Rumca, Ermenice kökenler arama alışkanlığından bir türlü kendimizi kurtaramadık. Orta Asya’dan kopup geldiğimiz günlerden beri bir defacık olsun başımızı çevirip geriye bakmadık. Yabancı kaynaklar, maksatlı maksatsız ne dediyse hep kabul ettik. İşin doğrusunu araştırma zahmetine girmedik. Bu yüzden de kolayca bölünür, parçalanır bir toplum haline geldik.”

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963