scorecardresearch.com Celal Bayar'ın Söylev Ve Demeçleri 6 Cilt Takım ve Tüm Türk Tarihi Kitapları Radikal Kitap'ta!
Celal Bayar'ın Söylev Ve Demeçleri 6 Cilt Takım

Celal Bayar'ın Söylev Ve Demeçleri 6 Cilt Takım

Sayfa Sayısı : 1974

Yayınevi : İş Bankası Kültür Yayınları

Tür : Türk Tarihi

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.

Bundan evvel çıkan üç kitabımızda, Cumhurbaşkanımız Celal Bayar''ın, bütün konuşmalarını toplamamızdaki gayenin ne olduğunu belirtmiştik. Bu konu üzerinde artık durmayacağım. Bu kitabımızın içinde toplanan Celal Bayar''ın, söylev ve demeçleri, O''nun Cumhuriyet Hükümeti, içinde vazife almasını müteakip, 16/Şubat/1921 tarihinde, ilk demeciyle başlar, birinci Köy ve Ziraat Kongresini açış söylevi olan 28/Aralık/1938 tarihiyle, (muayyen bir zaman için) sona erer. Yalnız bunlar, ekonomik konuşmalardır. Diğer konular üzerindeki konuşmaları, Başbakanlıktan ayrılacağı günlere kadar devam eder. Bu iki tarih arasında Celal Bayar''ı, biz; 1 - 1921-1924: Ekonomi Bakanı, 2 - 1924-1932: İş Bankası Umum Müdürü, 3 - 1932-1937: II. defa Ekonomi Bakanı, 4 - 1937-1939; Başbakan, olarak, memleketin çetin savaş yıllarından, büyük inkılabımızın başarılmış olduğu yıllar boyunca, Ekonomik politikamızın davalarında vazifeli olarak bulmaktayız. Bu zaman içinde, memleketin ekonomik politikasına istikamet verebilmek için; 1 - Ne gibi ihtiyaçlardan ne gibi tezler meydana gelmiş, 2 - Bu tezler zaman içinde, durum gözönünde tutularak, ne gibi fikirlerle müdafaa edilmiş, 3 - Bu fikirler, tatbik sahasında ne derece muvaffak olmuş, 4 - Bunlar üzerinde Celal Bayar''ın rolü, Hükümet içinde görevli bir bakan olarak ve Türkiye''nin yeni kurulan bankasının Umum Müdürü olarak ne olmuştur? İşte kitabımız bütün bu sorulara Celal Bayar''ın, görüş, buluş ve başarılarıyla cevap verecektir. (Önsöz''den)

17.0x24.0

Ciltli

2. Hamur

Çevirmen : -

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963