scorecardresearch.com Avrupa'nın İlk Türk Derneği - (Kıbrıs Türk Cemiyeti) ve Tüm Türk Tarihi Kitapları Radikal Kitap'ta!
Avrupa'nın İlk Türk Derneği - (Kıbrıs Türk Cemiyeti)

Avrupa'nın İlk Türk Derneği - (Kıbrıs Türk Cemiyeti)

Yazar : Semra Eren-Nijhar

Sayfa Sayısı : 406

Yayınevi : YAR YAYINLARI

Tür : Türk Tarihi

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Beni Londra''da bir dost fakat yabancı ülkede yurdumun ve Kıbrıs topluluğunun havasının ortasına kısa bir süre için de olsa aldınız. Bunun için size şükranlarımı sunuyorum ve Londra''daki Kıbrıslı kardeşlerime sesleniyorum: Kıbrıs Federe Türk Devleti''nin ekono­misini, ekonomik özgürlüğünü, Kıbrıs''taki kardeşlerinizle birlikte sizlere emanet ediyoruz. (Bülent ECEVİT, 1975)
Londra''daki Türk Cemiyeti''ni kurulduğu günden bu yana izlemiş bir kişiyim. Londra''da yaşayan Türkler için, özellikle Londra''ya yeni gelenler ve ne yapacaklarını bilmeyenler için Cemiyet, fırtınaya yakalanmış bir geminin, kurtarıcı bir deniz feneri gibiydi. Türklerin başvurabilecekleri başka bir kapıları yoktu. (Rauf DENKTAŞ, 2011)
Önemli olan herkesi bir araya getirebilmektir. Çok uzun temsil çalışmalarına ve çok uzun tartışmalara girmeden çatıyı mümkün olduğu kadar çabuk kurabilmektir. Soruna, birlikte bir şey yapmaya var mıyız, yok muyuz? (Prof. Dr. Mümtaz SOYSAL, 1979)
Kıbrıs Türk Cemiyeti''nin okul çabası kuşkusuz çok yararlı olmaktadır. Birçok Türk çocukları geçen 20 yıl içinde bu okullarda ana dillerini, dinlerini, folklörlerini öğrenip, kendilerini kurtaracak kadar ulusal kültür almıştır. Fakat alamayanlar ne olacak? (Osman TÜRKAY, 1979)
İngiltere''den ürkütücü rakamların ortaya koyduğu bir acı gerçek... Osman Türkay''ın yıllardır yayınladığı "Turkish News" dergisinde, değerli araştırmacı Dr. Salahi Sonyel''in İngiltere''deki Türk çocuklarının okulda başarı derecesi konusunda bir yazısı... Ve Londra Eğitim Kurumu''nun verdiği rakamlar... En düşük başarı, Karayiplilerde, Bangladeşlilerde ve en aşağı sırada Türkler... (Talat HALMAN, 1987)
Yurtdışında ülkemizi gereği gibi tanıtmak, Türklerin sorunlarını çözümlemek, ulusal çıkarlarımızı savunmak için çaba harcayan derneklerden biri, belki de birincisi Kıbrıs Türk Derneği''dir. (Oktay AKBAL, 1988)

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963