scorecardresearch.com Attila'nın Ölüm Gecesi ve Tüm Türk Tarihi Kitapları Radikal Kitap'ta!
Attila'nın Ölüm Gecesi

Attila'nın Ölüm Gecesi

Yazar : MICHAEL A. BABCOCK

Sayfa Sayısı : 336

Yayınevi : LEDO YAYINLARI

Tür : Türk Tarihi

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Saddam’dan, Hitler’den, Napoleon’dan önce Büyük Hun İmparatoru Attila vardı. Doğumu uluslararası bir sarsıntı yaratan Attila, beşinci yüzyılda Avrupa’yı kan gölüne çeviren, ortalığı kasıp kavuran barbar lider olarak bilinir. Bütün bu vahşi barbarlığına rağmen, hayatına basit bir burun kanaması son vermiştir. En azından olay, tarih kayıtlarına bu şekilde geçmiştir. On beş yüzyıldan fazla bir süredir, Attila’nın karışıklık ve şiddet içeren, oldukça can sıkıcı ölüm hikâyesi günümüze kadar gelmiştir. Fakat hikâyeler her zaman doğru değildir.

Attila’nın hayatı ve efsaneleriyle tanınan ünlü filolog ve yazar Michael A. Babcock, Attila’nın Ölüm Gecesi adlı eseriyle muhteşem bir çıkış yapmıştır: “Tanrının Belası, yaşadığı gibi öldü; cinayete kurban gitti.”

Dilbilimini, tarih ve metin analizlerini dikkatli bir şekilde kullanarak, Babcock cinayet davasını yürüten usta bir avukat gibi inandırıcı kanıtlarını gözler önüne seriyor. Attila’nın en büyük rakibi Doğu Roma İmparatoru Marcian tarafından yürütülen cinayet komplosunun aydınlatılmasını sağlayan olaylar zincirinin kanıtlarını arka arkaya ortaya koyarken okuyucuyu da jüri koltuğuna oturtuyor.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963