scorecardresearch.com Türkiye’ye Yolculuk ve Tüm Turizm - Gezi Kitapları Radikal Kitap'ta!
Türkiye’ye Yolculuk

Türkiye’ye Yolculuk

Yazar : Corrado Alvaro

Sayfa Sayısı : 116

Yayınevi : LİTERATÜR YAYINCILIK

Tür : Turizm - Gezi

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Kitap,İtalyan yazar ve şairi Corrado Alvaro’nun 1931 yılında Türkiye’ye yaptığı ziyaretinden
edindiği izlenimleri, hem bir yazarın gözlem gücü hem de bir şairin inceliğiyle anlatmaktadır.

Yeni kurulmuş Türkiye Cumhuriyeti’nde gerek günlük yaşamın ahengini gerekse modern bir toplum
inşa etmek için hedeflenen “yeni insan”ı yaratmada cumhuriyet devrimlerinin ve onun öncüsü
Atatürk’ün etkisini bir yabancının gözüyle aktarmaktadır. Gezisine İstanbul’dan başlayarak Ankara, Eskişehir, Konya, Kayseri gibi önemli şehirleri ziyaret eden Alvaro, buralardaki insan profilini, doğayı, bunların birbirleriyle etkileşimini akıcı bir üslupla anlatırken, diğer yandan da “Bir Devlet Adamının Laboratuarında” gördüklerini yorumluyor.

Cumhuriyetin ilk yıllarını anlatan anı eserlerinden edebi yanıyla ayrılan Türkiye’ye Yolculuk, o döneme yeni bir kapı aralıyor.Corrado Alvaro, her ne kadar Türk okuru onu yeni tanıyor olsa da İtalyan edebiyatında toplumsal gerçekçiliğiyle öne çıkmış ve uluslararası üne kavuşmuş bir yazar. Yazarlığının yanında gazetecilik mesleği onu farklı ülkelerde yaptığı birçok yolculuğa sürüklemiş. Dilimize ‘Türkiye’ye Yolculuk’ adıyla çevrilen kitabı da devrimi yerinde görme sevdasına kapılarak Cumhuriyet sonrası Türkiye’de yaptığı yolculuğun izlenimlerini içeriyor.
Sol elini arkasına götürmüş, öbür elinde tebeşir, meydandaki ağaca asılı bir tahtada halka abece öğreten ve Kastamonu halkının önünde fesi atıp şapkasını giyen Kemal’i, yani devrimin yaşayan simgesini, bir Rus filminde gördüğü, devrimden sonra meydanda odun kıran Lenin’e benzetiyor. Bol ödüllü yazarın kireç badanalı küçük camilerin minarelerini eski ve kırık pipo ağızlıklarına benzettiği ilk sayfalardan itibaren Türkiye’de atıldığınız değişik bir maceranın keyfine varacaksınız.

Çağlayan Çevik
Bir Paragraf

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963