scorecardresearch.com Mikrokozmoslar ve Tüm Turizm - Gezi Kitapları Radikal Kitap'ta!
Mikrokozmoslar

Mikrokozmoslar

Yazar : Claudio Magrıs

Sayfa Sayısı : 248

Yayınevi : TURKUVAZ YAYINCILIK

Tür : Turizm - Gezi

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Savaşların, sürgünlerin, başarıya ulaşmamış devrimlerin, değişen sınırların ve kaybedilmiş toprakların ortasında en iyi hikâyeleri genellikle küçük oyuncular anlatır.

Claudio Magris, bu kez doğduğu ve yaşadığı toprakları, Trieste ve Istria Yarımadası’na yakın bölgeleri, insanları ve coğrafyasıyla ince ince anlatıyor. Mikrokozmoslar, Nevoso Dağı’ndan, Tirol’ün saklı vadilerine, Trieste’de bir kafeye kadar uzanıp hayatın küçük aktörlerini ve onların trajik, komik, nostaljik hikâyelerini bir araya getiriyor. Bu insanların dünyalarının küçük olması, asgari yaşamlar sürdükleri anlamına gelmiyor: Magris, her var oluşun taşıdığı büyük anlamı ve tekrarlanamazlığını şiirsel bir güzellikle ortaya koyuyor.

“Mikrokozmoslar, kamusal ve özel olanın, iç sesin ve dışarıdaki seslerin, kafenin ve çalışma masasının, evin ve dünyanın büyülü ve zekice karışımıyla, eşsiz ve güzel bir çalışma.”
John Banville, New York Review of Books

“Çağrışımların ve anıların unutulmaz silsilesi… Olağan seyahat kitaplarının kesinlikle antitezi.”
Jan Morris, ObserverGezi yazıları okumayı sever misiniz? Yok, hemen cevap vermeyin. Bu kez alışılmış bir gezi kitabından söz etmiyoruz. Mikrokozmoslar, yalnızca bir gezi kitabı değil çünkü. Daha ziyade seyahat, deneme ve anı arasında gidip gelen, zengin çağrışımlarla yüklü bir kitap. Claudio Magris, okurunu, doğduğu ve yaşamının büyük kısmını geçirdiği Trieste ve Istria Yarımadası’nda bir yürüyüşe çıkarıyor. Yazarın, “kalbinden yaralı ihtiyaç sahipleri için bir çeşit düşkünler evi,” olarak tanımladğı kafelerden başlıyoruz yolculuğa, Nevoso Dağı’na uzanıyoruz sonra, Assirtidi Adaları’na uğruyor, parkları geziyoruz… Teknoloji sağ olsun, günümüzde hiçbir uzak, eskiden olduğu gibi ulaşılmaz değil. Artık görmek istediğimiz yere bir tıkla ulaşabiliyoruz. Yine de bir eyaleti Magris gibi usta yazarların gözünden görmenin, sıradan insanların küçük dünyalarını onun kaleminden okumanın tadına doyulmaz bir hazzı vardır. Mikrokozmoslar’ın sayfalarında işte böyle bir keyif saklı. Claudio Magris tarihiyle, hikâyeleriyle, insanlarıyla bir bütün olarak algıladığı eyaleti, kalemiyle yeniden var ederken gezi kitaplarına dair tüm bildiklerimizi yıkıyor.

Çağlayan Çevik
Bir Paragraf

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963