scorecardresearch.com Kırda Bayırda Gezginin Cep Kitabı ve Tüm Turizm - Gezi Kitapları Radikal Kitap'ta!
Kırda Bayırda Gezginin Cep Kitabı

Kırda Bayırda Gezginin Cep Kitabı

Yazar : Ali Tiyar Gök

Sayfa Sayısı : 166

Yayınevi : KAKNÜS YAYINLARI

Tür : Turizm - Gezi

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


tedavide kullanılan şifalı bitkiler, yenen yabani otlar, meyveler ve mantarlar, baharatlar, peynirlere ve turşulara katılan otlar, kök boyada kullanılan bitkiler ve yaban, dağ çiçekleri...

Ofis Duvarları Arasında Görülen, Yemyeşil Bir Rüya

Dengeli beslenmek, düzenli egzersiz yapmak, zihni çalıştırmak için okumak ve hedefler edinmek, sevmek, sevilmek, duygu ve düşünceleri paylaşmak...

Bütün bunları yaptığınızda tam anlamıyla sağlıklı bir insan olma yolunda epey mesafe katetmişsiniz demektir. Ama düzenli aralıklarla doğaya çıkmadan, kırda bayırda vakit geçirmeden tam anlamıyla sağlıklı olmanız mümkün değildir. Zira insanın varlığı gibi sağlığı da doğaya bağlıdır.
İdeal sağlığın sırrının, dağlarda ve ormanlarda geçirilen birkaç saatte yattığı inancıyla hazırlanmış Kırda Bayırda Gezginin Cep Kitabı isimli çalışmayı en iyi, yine kendi ismi, tanımlıyor. Şehrin karmaşasından kaçıp doğaya sığındığınız küçük hafta sonu kaçamaklarında veya doğayla iç içe yaşamayı tercih ettiğiniz uzun soluklu tatillerinizde sırt çantanızdan, hatta cebinizden ve elinizden eksik etmeyeceğiniz bir bitki rehberi niteliğindedir bu kitap.

Bu bitki rehberinin en büyük özelliği, doğa tutkunu emekli bir holding genel müdürü tarafından hazırlanmış olması. Mis gibi dağ havasını, uçsuz bucaksız kırları ve birbirinden çeşitli otların, meyvelerin, sebzelerin insanda uyundırdığı “ait olduğu yerde bulunma” duygusunun ne anlama geldiğini çok iyi biliyor Ali Tiyar Gök. Doğadan uzak geçirdiği zamanlarda duyduğu ayrılık acısı karşısında çareyi, insanlığın bir çıkmazla karşılaştığında hep başvurduğu yöntemde bulmuş: Araştırmak ve öğrenmek...

Kırlarda, ormanlarda, dere yataklarında dolaşırken gördüğü ağaçları, çalıları, mantarları, otları tanımak istemiş. İsimlerini öğrenmek, memeleketimizin çeşitli bölgelerinde hangi yemeklerde kullanıldıklarını bilmek ve hangi hastalıklara şifa olduklarını araştırmak, bir tutku haline gelmiş Ali Tiyar Gök için.

Başvurduğu bitki kitaplarında her bitkinin yanında o bitkiyi gösteren müstakil bir fotoğraf olmadığını görünce, böyle pratik bir cep rehberi yapmaya karar vermiş. Yazarken de gezip gördüklerinin ve öğrendiklerinin yanında, bitkilerle yaşadığı birbirinden güzel anıları da paylaşmaktan alamamış kendini. Memleketi Bingöl’ün güzelim yaylalarını, kırmızı fistanlı anasını, Elif ninesini, köy çocuklarını, kocaman turşu küplerini, bitkilerle ve meyvelerle özdeşleştirmiş satırların arasında. Sunuşunda ve sonsözünde, doğanın kendisi için ne anlama geldiğini alabildiğince sade, bir o kadar da coşkulu ve aydınlık bir üslupla anlatmış. Doğada kendini bulmuş, insanlığının farkına varmış bir profesyonelin, bu hazineyi diğer insanlarla da paylaşma arzusudur bu rehber.

Rehberin arkasında bitkibilimin kısa tarihini anlatan; bitki örtüsü, bitki üretimi ve bitkilerle tedavi hakkı da kısa bilgiler veren bir ek bölümü bulunuyor. Latince/Türkçe dizin, başka kaynaklardan araştırma yapmayı kolaylaştırıyor.

Her bir bitkinin ardında yatan lezzet ve şifa dolu, sırlı dünyayı keşfetmeniz dileğiyle...

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963