scorecardresearch.com Bir Ucu Altın Boynuz ve Tüm Turizm - Gezi Kitapları Radikal Kitap'ta!
Bir Ucu Altın Boynuz

Bir Ucu Altın Boynuz

Yazar : JASON GOODWIN

Sayfa Sayısı : 256

Yayınevi : TURKUVAZ YAYINCILIK

Tür : Turizm - Gezi

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


İstanbul’a kavuşma hayaliyle, Doğu Avrupa’yı adım adım dolaşan modern bir seyyah ve iki de yol arkadaşı. Jason Goodwin, Doğu Avrupa sancılı bir değişim sürecinden geçerken, sağlam botlar, haritalar ve ağır bir sırt çantasıyla altı ay boyunca yürüyerek seyahat ediyor: yeni arkadaşlar, kültürel çeşitlilik, samanlıkta konaklama, kötü yemekler, vahşi köpekler, bolca yabancı dil pratiği…
Bir Ucu Altın Boynuz, ilginç bir seyahat anlatısı olmanın yanı sıra, dönemin toplumsal ve siyasi çalkantılarıyla Doğu Avrupa kültürlerinin özgünlüğünü dikkatli bir gözlemcinin dilinden aktarıyor.
“Goodwin’in yazarlığı zekice, dikkatli, görsel ve titiz.”
Evening Standard2010 yılında artık tekrarlanamayacak geziler hangisidir sorusunun cevabı kesinlikle Baharat Yolu’nu deve sırtında geçmek, dünyayı tekneyle veya balonla dolaşmak olmayacaktır. Zira her ne kadar dünya tarihinin ana hatlarını en başından beri Avrupa oluşturmuş olsa da, son halini alması bundan 10-15 yıl öncesine dayanır. Dolayısıyla 90’lı yılların karışık Avrupasında yapılan bir seyahatin üzerinden birkaç yıl geçmiş olmasına rağmen tekrarı yoktur. Jason Foodwin ve iki arkadaşı işte bu tekrarlanması imkansız seyahate imza atmışlar. Aslen bir İngiliz olan Goodwin ve arkadaşları, Doğu Avrupa’nın kuzeyinden İstanbul’a sıradışı bir rotayı takip ederek, tabanvayla ulaşmışlar. Kuzey Polonya, Krakow, Slovakya içleri, Macaristan içleri, Budapeşte, Transilvanya, Cluj, Segesvar, Braşov, Karpatlar, Bulgaristan üzerinden Avrupa’nın başladığı yere Haliç’e veya kitaptaki adıyla ‘Altın Boynuz’a kadar değişen Avrupa’yı tüm hareketliliğiyle, olağanüstü sosyolojik ve siyasal, kültürel tespitleriyle beraber bize aktarıyor. Adı üstünde bir gezi kitabı ve gezi kitaplarının dilinin mutlaka keyif vermesi gerekir. Jason Goodwin bunu o kadar başarıyla gerçekleştirmiş ki, kimi zaman roman mı, tarih mi, gezi kitabı mı okuduğunuzu ayırt edemiyorsunuz bile! Değişen Avrupa’da eski usüllerle modern bir seyyahın olağanüstü gezi izlenimleri…

Çağlayan Çevik
Bir Paragraf

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963