scorecardresearch.com Antik Kentleri Gezme Ve Anlama Rehberi - Ege ve Tüm Turizm - Gezi Kitapları Radikal Kitap'ta!
Antik Kentleri Gezme Ve Anlama Rehberi - Ege

Antik Kentleri Gezme Ve Anlama Rehberi - Ege

Yazar : Devrim Erşen

Sayfa Sayısı : 324

Yayınevi : EKİN YAZIM MERKEZİ

Tür : Turizm - Gezi

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


zaman bir antik kenti gezmek o kenti anlamak için yeterli olamıyor. Anlamak için biraz daha çaba gerekiyor. Arkeolog Devrim Erşen ve fotoğrafçı Oğul Ekşi Çanakkale – Troia’dan başlayıp Dalyan – Kaunos’a kadar adım adım dolaştılar. Meraklı gezginlere bir şeyler anlatabilen 38 kent bir araya geldi. Antik Çağ kaynakları tarandı, yakın zamanların kazı raporları incelendi. Ören yerinde gezginin görebileceği eserler yanında görülemeyen öyküleri de ele alındı. Troia’yı ortaya çıkaran Schliemann’ın yaygın söylemin aksine bir define hırsızı olmadığı görüşü ileri sürülüyor bu kitapta. Uzun yıllar boyunca Troia kazılarını yöneten M. Korfman “Schliemann, benim de uzmanlık alanım olan prehistorya ve protohistorya arkeolojisinde bir öncüydü. Ona günümüzde çoğu insanın kabul etmek istediğinden veya kabul edebildiğinden çok daha fazla şey borçluyuz.” diyor. Pergamon’da (Bergama) Musalla Tepesi ve Viran Kapı’daki yapılaşmaların iki Roma tiyatrosunu yutmak üzere olduğu ve buna göz yumanların Berlin’deki Zeus Sunağı’nda hak iddia etmelerindeki tutarsızlığa işaret ediliyor. Soyula soyula sonunda kapanan Miletos Müzesi’ne dikkat çekiliyor. Bir yerleşimin“polis” yani kent olabilmesi için hangi niteliklere sahip olması gerektiğini öğrenebiliyoruz Assos yazısında. Tarihin gördüğü en yaman savaşçılar olan Keltler’in çırılçıplak savaştıklarını Pergamon’u okurken öğrendiğimiz gibi. Antik kentlerin yapı kalıntılarından öteye yaşamlarını, kültürlerini tanıyoruz. Öykülerini öğreniyoruz kentlerin ve o kentte yaşayanların. Nasıl üretirlerdi, dini inançları neydi, nasıl savaşırlardı, ölülerini nasıl gömerlerdi… Ve daha onlarca sorunun cevabını buluyoruz. Okudukça kentler ayağa kalkıyor, yeniden yaşama dönüyor. Onun için kitap adındaki “gezme ve anlama” sözcüklerini hak ediyor.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963