scorecardresearch.com Yaşamın İnanılmazları ve Tüm Toplum Hayatı / Toplumsal Konular Kitapları Radikal Kitap'ta!
Yaşamın İnanılmazları

Yaşamın İnanılmazları

Yazar : Dr. Sharon Moalem

Sayfa Sayısı : 228

Yayınevi : MİKADO YAYINLARI

Tür : Toplum Hayatı / Toplumsal Konular

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Amerika Birleşik Devletleri’nde, psikoloji ve gelişimsel tıp alanında yaptığı araştırmalarla tanınan Dr. Sharon Moalem’in, Jonathan Prince ile birlikte kaleme aldığı The Survival of the Sickest adlı kitap, ele aldığı Alzheimer, şeker, AIDS gibi çağımızın önemli hastalıkları ile ilgili yaklaşımlarıyla New York Times’ın Çok Satanlar listesine girdi. Kitabın Önsöz’ü, dünyaca ünlü kalp cerrahı Mehmet Öz tarafında kaleme alındı. Mehmet Öz’ün “muhteşem bir eser” olarak nitelendirdiği kitapta, hastalıklar “ne” ve “neden” soruları ekseninde ele alınıyor.
Ölümcül hastalıkların genetik kodumuza nasıl girdiğini bulun ve şu soruların cevaplarını bulun: Şeker hastalığı buz çağındaki gelişime cevap mıydı? Günümüzde ölümcül bir genetik hastalık, atalarımızın hayatlarını mı kurtardı? Solaryum salonuna gitmek kolesterol seviyenizin azalmasını sağlar mı? Neden yaşlanırız? Neden bazı insanlar HIV’e bağışıklık sağlarlar? Genleriniz kapatılıp açılabilir mi? Güneş gözlükleri, güneş yanığına sebep olur mu? Avrupalılar mı, Asyalılar mı daha çabuk sarhoş olur, neden? gibi sorulara cevap arayan Dr. Sharon Moalem, mevcut hastalık anlayışımızı ele alıp, vücudumuzun ve sağlığımızın dünyada, bitkilerden hayvanlara, bakterilerden böceklere kadar tüm yaşayan diğer varlıklarla beraber iletişimde olduğunu göstererek, sorgulamamızı sağlıyor.
Dr. Moalem bu kitapta, günlük hayatımızın gidişatını değiştiren hastalıklara, hayatımızı karartan felaketler olarak değil de, bizim ve bizden sonraki nesillerin daha güçlü metabolizmalara sahip olması için, yaşanması gereken süreçler olduğunu günümüz insanına göstermeye çalışmaktadır.
Dr. Moalem, gelişim tarihimizi araştırdığında, esasında bugün hastalık sayılan durumların, zamanında atalarımızın piyango gibi önüne çıkarak yaşam mücadelesinde var olmasını sağladığını tespit etmiştir. Hastalıksız, kısa bir hayat mı yoksa hastalıkla beraber uzun bir hayat mı ikileminde tercih, her zaman hastalıktan yana olmuştur. Atalarımızın yaşadıkları iklimin, yediklerinin veya içtiklerinin genetik mirasımızda bulunduğunu görürüz. Ancak, Yaşamın İnanılmazları burada bitmemektedir.
Modern tıbbın vücudumuzu ne kadar kısıtlı anladığını göstererek, daha uzun ve sağlıklı yaşamamız konusunda yeni bir görüş ortaya koymaktadır. Yaşamın İnanılmazları, muhteşem bulguları ve çok farklı araştırmaları gözler önüne sermektedir. Bu kitap, tüm canlıların dünya üzerindeki bağlantılarını ve bunların bizim için önemini bir kez daha vurgulamaktadır.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963