scorecardresearch.com Türkiye’de Uluslararası Göç ve Tüm Toplum Hayatı / Toplumsal Konular Kitapları Radikal Kitap'ta!
Türkiye’de Uluslararası Göç

Türkiye’de Uluslararası Göç

Yazar : BARBARA PUSCH, TOMAS WILKOSZEWSKI

Sayfa Sayısı : 330

Yayınevi : KİTAP YAYINEVİ

Tür : Toplum Hayatı / Toplumsal Konular

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Türkiye yalnızca göç veren bir ülke değil, aynı zamanda yıllarca farklı göç akımlarının hedefi olan bir ülke. Goethe Enstitüsü ile Orient Enstitüsü İstanbul’un 07-12 Mart 2007 tarihlerinde düzenlediği uluslararası sempozyumda bu konu etraflı biçimde ele alındı. “Türkiye’ye Gelen Uluslararası Göçün Farklı Yönleri: Toplumsal Koşullar ve Bireysel Yaşamlar” başlıklı bu çalışmada sunulan bildirilerle Türkiye’nin hem transit bir ülke ve hem de göç alan bir ülke olarak değişik yönleri ortaya kondu. Kitap, sempozyuma sunulan bildirilerden oluşuyor: “Türkiye’de Uluslararası Göçün Siyasal Arka Planı: Küreselleşen Dünyada “Ulus-Devleti İnşa Etmek ve Korumak”/Ahmet İçduygu; “‘Düzensiz’ Göç, Göçmen Korkusu ve Çelişen Tepkiler”/Sema Erder; “Avrupa Birliği Uyum Sürecinde Türkiye’nin Yabancılar Mevzuatı ve AB Vatandaşı Göçmenlerin Yaşamları Üzerindeki Etkileri”/Bianca Kaiser; “İstenen ve İstenmeyen Konuklar: Türkiye’deki Yabancıların İş Hukuku Karşısındaki Durumu”/Barbara Pusch; “Türkiye’deki Çalışma Hayatının Bir Parçası Olarak Yabancı Çalışanlar”/Kuvvet Lordoğlu; “‘Yukarıdakiler-Aşağıdakiler:’ İstanbul’daki Güvenlikli Sitelerde Göçmen Ev Hizmetlisi İstihdamı”/Ayşe Akalın; “Anavatan Ne İse, Biz de Küçük Ölçekte Oyuz: 1850-2007 Yılları Arasında İstanbul’daki Alman Anaokulu”/ Marcel Geser; “Almanya’dan Türkiye’ye Ulus-aşırı Göç”/Yasemin Özbek; “Önyargıları Yıkmak ve Ortak Nefreti Yumuşatmak: İstanbul’daki Ermeni Kadın Göçmen İşçiler”/Hanna Rutishauser; “İstanbul’daki Iraklı Göçmenlerin Parçalı Eklemlenme Sürecinde Toplumsal Ağlar”/Didem Danış; “Anadolu’da Çerkez Diasporası: Etnokültürel ve Siyasi Yapı”/Ayhan Kaya; “Dönüşmekte Olan Siyasi Kimlikler: Türkiye’deki Doğu Türkistan-Uygur Diasporası”/Tomas Wilkoszewski; “Türk, Türkistan ve Özbek Kimlikleri Arasında: İstanbul’daki Özbek Göçmenler”/Anke Bentzin; “İstanbul’daki Afrika’lı Göçmen ve Sığınmacıların Yaşam Koşulları”/Deniz Yükseker ve Kelly T. Brewer; “İstanbul’daki Kuzey Afrika ‘Topluluğu:’ Profiller,
İç Farklılaşmalar ve Stratejiler”/Jean-François Pérouse

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963