scorecardresearch.com TELEVİZYON VE KADIN ve Tüm Toplum Hayatı / Toplumsal Konular Kitapları Radikal Kitap'ta!
TELEVİZYON VE KADIN

TELEVİZYON VE KADIN

Yazar : Zeynep Karahan Uslu

Sayfa Sayısı : 205

Yayınevi : ALFA YAYINLARI

Tür : Toplum Hayatı / Toplumsal Konular

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


1980 sonrası Türkiye hızlı bir değişim sürecine girmiştir. Bu değişimin katalizörlerinden biri de, 90 sonrası iletişim ortamına eklemlenen ticari televizyon kanalları olmuştur. Karma yayıncılık sisteminin benimsenmesiyle birlikte televizyon yayınlarının toplumsal etkilerinin neler olduğu, toplumsal değişimi hangi düzeyde etkilediği konusu çok daha spekülatif ve dinamik bir inceleme alanı haline gelmiştir. Ancak en yaygın ve etkin medya olarak kabul edilen televizyon, etkilerinin bulgulanması bakımından ''Pandora''nın Açılmamış Kutusu'' konumunu halen korumaya devam etmekte eşanlı olarak da evlerimiz baş köşesindeki yerini tüm cazibesiyle korumaktadır.

Zeynep Karahan Uslu''da bu ülkenin kendine has özelliklerinden hareketle açılmamış kutunun kapağını aralıyor ve sadık takipçisi kadın izlerkitle özelinde televizyonun toplumsal etkilerini inceliyor. Hayatın bütün unsurlarını ideolojik ve ticari merceklerinden geçirerek yansıtan bu ''çağdaş kaleydeskopun'' sunduğu enformasyon ve imaj sağnağının etkilerini somut veriere dayanarak ele alıyor. Türkiye''deki televizyon yayıncılığının 90 öncesi ve sonrası farklılıklarını, kadın izlerkitlenin televizyon programlarından elde ettiği tatmini, sosyal yaşamları üzerindeki etkilerini, geleneksel değerlerin değişiminde oynadığı sosyal ajan rolünü ve kadın izlerkitle üzerindeki enformasyon etkisini irdeliyor.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963