scorecardresearch.com Sivil Kadın - Türkiye'de Kadın Ve Sivil Toplum ve Tüm Toplum Hayatı / Toplumsal Konular Kitapları Radikal Kitap'ta!
Sivil Kadın - Türkiye'de Kadın Ve Sivil Toplum

Sivil Kadın - Türkiye'de Kadın Ve Sivil Toplum

Yazar : Ömer Çaha

Sayfa Sayısı : 600

Yayınevi : SAVAŞ YAYINEVİ

Tür : Toplum Hayatı / Toplumsal Konular

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Sanatçı Stella Marrs, bir kartpostalında, “seni de içine alacak şekilde yeniden tanımlamalısın feminizmi” der. Gerçekten feminizmin Marrs’ın ifade ettiği biçimiyle yeniden tanımlanmaya ihtiyacının olup olmadığı bugün feministler arasında tartışma konusu olmaya devam etmektedir. Sivil Kadın: Türkiye’de Kadın ve Sivil Toplum çalışmasında yer alan değişik kadın hareketlerini dikkate aldığımızda bu çalışmanın, kendi çapında Marrs’ın altını çizdiği sorunu tartışmaya çalıştığı söylenebilir.
Bu çalışma, 1996 yılında yayınlanan “Sivil Kadın: Türkiye’de Sivil Toplum ve Kadın” adlı çalışmamın son on beş yıldaki gelişmeleri de içeren yeni bir versiyonudur. Doktora tez konumu oluşturan Sivil Ka-dın’ı o zaman değerli dostum Ertan Özensel’in katsıyla Türkçe’ye aktarmış, gerekli revizyonları yaparak yayınlamıştım. Çalışmanın baskısı kısa bir süre içinde tükenmesine rağmen ikinci baskısının ya-pılmasına bugüne kadar gönlüm bir türlü razı olmadı. Nedeni şuydu: Türkiye’de 1980’lerin başından itibaren başlayan kadın hareketini 1992 yılına kadar getirmiş, orada bırakmıştım. Oysa o tarihlerden sonra Türkiye’de kadınlar cephesinde yeni gelişmeler oldu. Feminist hareket kurumlaşma sürecine girerken, Kürt kadınlar 80’lerden beri devam ede gelen feminist hareketten ayrılarak kendi yayınlarında seslerini duyurmaya başladılar. Yine İslamcı kadınların başörtüsü etrafında sokaklara taşıyan eylemleri 2000’li yıllara doğru gelindikçe Türkiye’yi meşgul eden önemli konulardan biri oldu, olmaya da de-vam ediyor. Başlangıçta türban etrafında sisteme karşı bir reaksiyon olarak ortaya çıkan bu hareket zamanla kendi içinde “kadın haklarına” karşı bir duyarlılık geliştirerek geleneksel İslami normlara karşı bir reaksiyon da geliştirdi. Bütün bunları ele almadan ikinci baskısı yapı-lacak olan Sivil Kadın doğrusu eksik kalacaktı. Bu bakımdan piyasa-dan, üniversite çevrelerinden, dostlarımdan, kitabı basan yayınevinin yanı sıra başka yayınevlerinden gelen ısrarlı isteklere rağmen kitabın ikinci baskısının bugüne kadar yapılmasına izin vermedim.
Bugün sözünü ettiğim alanları kaleme almış olarak okuyucunun huzu-runa kendime göre “gönül rahatlığıyla” çıktığımı düşünüyorum. Kuş-kusuz her tür takdir okuyucunun olacaktır. Sivil Kadın’ın birinci bas-kısında yer alan bölümleri önemli ölçüde yeniden ele aldım. Bu reviz-yonu yaparken, çalışmanın üzerinden geçen on beş yıllık süre içindeki gelişmeleri dikkate almaya çalıştım. Ama bu kitabın esas yeniliği ilave ettiğim üç yeni bölüm. Bu üç yeni bölümün iki yıllık emeğin karşılı-ğında ortaya çıktığını söyleyebilirim. Üç bölümü yazmak için son iki yılda feminist, İslamcı ve Kürt kadın grupları tarafından yayınlanan dergilerin hemen hemen tümünü incelemeye çalıştım. İncelediğim dergiler, takip eden bölümlerde görüleceği gibi otuz kırk civarında bir sayı oluşturmaktadır. Gerçekten yoğun bir emeğin sonucunda bugün Sivil Kadın’ı yeni haliyle tamamlamış olmanın şahsıma verdiği haz ve mutluluk kelimelerin ötesinde bir yere sahip.
Sivil Kadın kitabımın yayınlandığı 1996 yılından sonra hem Türkî-ye’de, hem de değişik ülkelerde Türkiye’deki kadın sorunu, kadın hareketi, İslam ve kadın gibi konularda konuşmalar yaptım, tebliğler sundum, konferanslar verdim. Çoğunda karşılaştığım soru, “bir erkek olarak bu konuya neden merak sardığım” oldu. Hepsinde hemen he-men benzer yanıtlar verdim: Kendi evimizden, yakın çevremizden başlayarak uzak çevremize kadar yayılan genişçe alanda kadının ezil-diği, ikincil planda kaldığı, türlü türl

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963