scorecardresearch.com Şile’de Yaşam - Mübadele Öncesinde ve Tüm Toplum Hayatı / Toplumsal Konular Kitapları Radikal Kitap'ta!
Şile’de Yaşam - Mübadele Öncesinde

Şile’de Yaşam - Mübadele Öncesinde

Yazar : NATALIA ADAMANTIDU, YEORYIOS E. PAPASTATOS

Sayfa Sayısı : 200

Yayınevi : KİTAPLIK YAYINEVİ

Tür : Toplum Hayatı / Toplumsal Konular

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


“Büyük felaket Şile’den de geçti. Şile artık bizler için sadece tatlı bir anı olarak kaldı. Yunanistan’da yaşayan Şilelilerin her şeyleri var, ama kalplerinin bir parçası, felakete uğrayan, mahvolan bomboş vatanlarında, atalarının teselli bulamayan, yangın dumanları arasında kapkara tepelerde dolaşan ruhlarına yoldaşlık etmek üzere ebediyen Şile’de kalacak.”
“Şile’nin panayırları bitti gitti. Kemanlar şakımıyor, zurnalar çalmıyor. İhtiyar çınar ağacı şaşkın, soruyor. Güzel kızlar, genç delikanlılar nereye gitti. Sevinçler gülüşmeler şarkılar nerede, Laternalar neden sustu”
Türkiye ile Yunanistan arasında 1923 yılında yapılan nüfus mübadelesi nedeniyle yurtlarını terk etmek zorunda kalmış iki eski komşumuzun, Natalia Adamantidu ile Yeoryios Papastatos’un anılarını bir araya getiren bu kitap, Işık Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Ekrem Ekinci’nin inisiyatifiyle yayına hazırlandı.
Çok sevecen bir dille yazılmış, ilginç bilgiler içeren bu anılar; Yunanistan’daki Küçük Asya Araştırmaları Merkezi arşivinde bulunan, 1939’dan beri mübadillerle yapılan sözlü tarih çalışmalarının da bir parçası. Şile’de yaşamı anlatırken duygularını, Şile sevgilerini de bizlere aktarıyorlar.İstanbul’a yakınlığı sebebiyle, betonlar arasına sıkışmış ve az da olsa soluklanmak isteyen günümüz İstanbullusunun uğrak yerlerindendir Şile. Özellikle de yaz aylarında. Hal böyle olunca hızla genişleyen ve değişen Şile’nin, kültüründen, geleneklerinden, değerlerinden ve de doğasından kendine dair birtakım kıymetleri kaybetmesi kaçınılmaz. Hele mübadele öncesi Şile’yi merak ederseniz ulaşabileceğiniz kaynaklar o kadar kısıtlı ki… Şile üzerine yapılan bu çalışma da vakit çok geç olmadan Şile’nin mevcut değerlerini bilme ve belgelemenin gereği hissedilerek hazırlanmış. Mübadele Öncesi Şile’de Yaşam, 1. Dünya Savaşı öncesi Şilesinin çok kültürlü yaşamının, Müslüman ve Hristiyan Şilelilerin birbirleri ile olan ilişkilerinin nasıl olduğu sorularına yanıt veriyor. Kitap Natalia Adamantidu’nun duygusal bir dille ve Yeoryios E. Papastratos’un daha profesyonel bir bakış açısıyla mübadele öncesi yaşamlarını, duygularını ve Şile sevgilerini anlattıkları anılarının bir araya getirilmesi ile oluşmuş. Okuyacaklarınız resmi tarih değil ama, bilimsel folklorik zenginliğimize katkıda bulunan bu anılar samimi üsluplarıyla tarih sayfalarındaki Şile’yi merak edenler için çok iyi birer izlek oluşturuyor.

Çağlayan Çevik
Bir Paragraf

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963