scorecardresearch.com Olasılıklar, Duruşlar, Müzakere ve Tüm Toplum Hayatı / Toplumsal Konular Kitapları Radikal Kitap'ta!
Olasılıklar, Duruşlar, Müzakere

Olasılıklar, Duruşlar, Müzakere

Sayfa Sayısı : 175

Yayınevi : İSTANBUL BİLGİ ÜNİVERSİTESİ YAYINLARI

Tür : Toplum Hayatı / Toplumsal Konular

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Sosyal içerikli ve birçok toplumsal katman ve kesim ile işbirliği içinde, kollektivizm içeren, sürece dayalı, farklı mekânlarda üretilen sanat uygulamaları ve sanat projelerinin analizini nasıl yapmalıyız? Farklı coğrafi-politik koşullar, kurumsal arkaplanlar, toplumsal yapı özellikleri ve farklı kent dinamikleri tarafından şekillenen sanat uygulamalarını ''dışarıdan'' anlamak ne kadar mümkün? Bu sorulardan yola çıkarak farklı coğrafyalardan birçok sanatçıyı, eleştirmen ve düşünürü biraraya getirerek bugün revaçta olan bu tür kamusal sanat işlerinde ortak endişeler, metodolojiler, arayışların neler olduğunu araştırmaya çalıştık. Karşılaştırmalı bir metodoloji ile bu sanat işlerinin kamusal alanın önkoşullarını araştırma, çeşitli işbirlikleri sergileme ve bu süreçler içinde ortaya çıkan toplumsal durumlar ile angaje olma, eleştirel duruşlar alma ve müzakere şekillerini sorguladık. “Olasılıklar, Duruşlar, Müzakere: güncel sanatta kamusal alan tartışmaları” kitabı, santralistanbul’un evsahipliği ile gerçekleşen, kamusal alanı tartışan, farklı toplumsal katmanlar ile işbirliği içinde projeler üreten sanat uygulamalarını araştırmaya ve tartışmaya açan “Kamusal Alan ve Güncel Sanat” projesi sonucu üretilmiştir.

Derlemenin, değerli çevirmenlerin katkısı ile kamusal alan tartışmaları ve güncel sanat pratikleri arasındaki ilişkiler ve ilgili bağlamlara dair bir giriş niteliği taşıdığına inanıyoruz.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963