scorecardresearch.com Müslümanlıkta Ve Hıristiyanlıkta Kutsal Savaş Ve Mucadele ve Tüm Toplum Hayatı / Toplumsal Konular Kitapları Radikal Kitap'ta!
Müslümanlıkta Ve Hıristiyanlıkta Kutsal Savaş Ve Mucadele

Müslümanlıkta Ve Hıristiyanlıkta Kutsal Savaş Ve Mucadele

Sayfa Sayısı : 202

Yayınevi : ÖZNE YAYINLARI

Tür : Toplum Hayatı / Toplumsal Konular

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.

 • Günümüzde "Cihat", "Şehitlik", "Gazi", "Ribat" gibi kavramlar yoğun bir şekilde sorgulanıyor. Söz konusu kavramlar, hem "İslamcı", hem "laik" çevreler tarafından içi boşaltılarak kullanılıyor. Üretildikleri tarihsel-toplumsal koşullar ve bu koşullarda taşıdıkları özgül anlamlar göz önüne alınmadan kullanılan kavramlar genel bir kabul görüyor. "Kutsal" kavramların dönemin maddi koşulları içinde taşıdıkları siyasal anlamlar, yerlerini bugünün siyasal mücadelesinde yeniden anlamdıran kavramlara bırakıyor. Bu yaklaşım tipik bir örneği "şehitlik" kavramıdır. "Şehit", Müslümanlığa ve Hıristiyanlığa göre din uğruna yapılan savaşta ölen kişidir. Her iki din de şehitlik kavramının ortaya çıkışı, varolan siyasal liderliğin, maddi-toplumsal çıkarlar temelinde savaştığı düşmana karşı, kitlesel bir güç oluşturma arayışına denk düşmektedir. Oysa son yirmi yılın Türkiye sinde uzlaşmaz karşıtlığa sahip bütün güçler "şehit" kavramını vazgeçilmez bir araç olarak kullandılar. İslami harekete göre bir şeriat devletinin kurulması için mücadelede yaşamını yitirenler şehittir. Laik-milliyetçi cepheye göre şehit, vatan uğruna ölendir. Bu sadece savaş sırasında yaşamını yitiren askerler için değil, örneğin, depremde veya trafik kazasında ölen devlet memurları için de kullanılır. İslamcılar da bu yaklaşıma canı gönülden katılırlar. Öte yandan laik-milliyetçi cephenin dışında yer alan popülist sol hareketler de "şehitlik" kavramını baş tacı etmektedirler. Yayınevimiz bu kavramsal kargaşanın yeni tarihsel düşüncenin getirdiği netliğe bırakması için elinizdeki mütevazi çalışmayı Türkçe ye kazandırdı. Albrecht Nort un bu akademik çalışması, okura sadece kavramaların orijinini açıklamakla kalmayıp , zevkli bir tarih okuma şansı da vermektedir.
 • YORUM YAZ

  Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
  Eğer üye değilseniz üye olunuz.

  DİĞER KİTAPLAR

  H.P. Lovecraft testi

  H.P. Lovecraft testi

  İyi ki doğdun Lovecraft

  Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

  TESTE BAŞLA

  ÖDÜLLÜ SORU

  Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

  'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

  “Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

  Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

  Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


  The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963