scorecardresearch.com Mahremiyet ve Tüm Toplum Hayatı / Toplumsal Konular Kitapları Radikal Kitap'ta!
Mahremiyet

Mahremiyet

Yazar : Nalan Çelikoğlu

Sayfa Sayısı : 264

Yayınevi : İSKENDERİYE KİTAPLIĞI

Tür : Toplum Hayatı / Toplumsal Konular

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


BAŞÖRTÜSÜ BAŞTA OLMAK ÜZERE KİŞİYE AİT ÖZEL ALANLAR…
YILLARDIR TARTIŞILAN KONUYA SON NOKTAYI KOYAN BİR AKADEMİK ÇALIŞMA…
GENÇLİĞİN GÖZÜNDEN MESELENİN DERİNLEMESİNE TAHLİLİ…

Modern Türk toplumunda özel alanı ifade eden mahremiyet, tehdit altında mı? Her bireyin kendi dünyasına ait olan deneyimleri, yaşantıları ve gizli kalmasını istediği şeyler pazara mı çıkıyor? Modernleşme, küreselleşme, kentleşme ve medya mahremiyet algımızı nasıl değiştiriyor?

Mahremiyetin sosyolojisi üzerine yoğunlaşan kitap, sürekli değişen ve dönüşen Türk toplumundaki özel alan veya mahremiyet sınırlarının nasıl değiştiğini ve hangi süreçlerin etkisiyle nasıl yeniden çizildiğini anlatmaktadır.

Beden, aşk ve cinsel hayat, aile ve muhafazakarlık, dini inanç ve yaşantı gibi alanlarda özel hayatın nerede başlayıp nerede bittiğini analiz eden kitap, bu konulara ilişkin kamusal tartışmaların bireyin mahremiyet algısı üzerindeki etkilerini sosyolojik bir bakış açısıyla okuyucuyla paylaşmaktadır.

Türkiye’deki farklı yaşam biçimlerinin gün geçtikçe özelden kamusala evrildiği günümüzde özellikle gençlerin mahremiyet algısına odaklanan bu çalışma, Türkiye’deki ilk mahremiyet sosyolojisi kitabı olarak tartışmalara katkıda bulunmaktadır.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963