scorecardresearch.com Küresel Isınma Ve İklim Değişikliği ve Tüm Toplum Hayatı / Toplumsal Konular Kitapları Radikal Kitap'ta!
Küresel Isınma Ve İklim Değişikliği

Küresel Isınma Ve İklim Değişikliği

Yazar : Dr.Reşat Uzmen

Sayfa Sayısı : 176

Yayınevi : BİLGE KÜLTÜR SANAT

Tür : Toplum Hayatı / Toplumsal Konular

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Her geçen gün basın yayın organlarında giderek daha fazla sayıda “küresel ısınma ve iklim değişikliği” ile ilgili haberlere rastlıyoruz. Şiddetli fırtınalar, görülmemiş sıcak havalar, eriyen buzullar, şiddetli kuraklık ve susuzluk gibi haberlerin bombardımanı altında doğrular, yanlışlar birbirine mi karışıyor? İklim değişikliği insanlığı küresel bir felâkete mi götürüyor? Sahi, bu sıkça bahsedilen “sera etkisi, sera gazları” nedir? İklim gerçekten değişiyor ve biz insanlar bu değişimde ciddî bir sorumluluk mu taşıyoruz? Konu güncelliğini korumakla beraber, şuradan veya buradan gelen açıklamalar her zaman meselenin açık ve net bir şekilde görülmesine izin vermemektedir. İşte elinizdeki bu kitap “küresel ısınma ve iklim değişikliği” ile aklınıza takılan, bilmek istediğiniz bütün sorulara, tamamen en son bilimsel verilere dayanarak cevap vermeye çalışıyor. Şimdiye kadar insanlığın yaşamadığı ve büyük ölçüde kendisinin sorumlu olduğu dev bir doğal olayın içinde yaşıyoruz... Eğer bir şeyler yapmazsak, sadece kendimizi değil çocuklarımızı ve torunlarımızı da giderek artan şiddette etkileyecek olan “küresel iklim değişikliği”ni merak ediyorsanız bu kitapta aradığınız her şeyi bulacaksınız. “İklim değişikliği, son 10-15 yılda dünya gündeminde insanlığın geleceği ile ilgili olarak en ciddi ‘meydan okuma’…
Yorumlar: “...Uzmen’in çalışması iyi ile kötünün sonsuz savaşını bilinen bilimsellikle anlatmakta. Belki muazzam bilgi birikiminin özetlenmiş hâli ama yine de çarpıcı ve uyarıcı. Tabiî anlayana, gözünü maddî hırs kaplamayana. Uzmen ‘yok oluş’ uyarısını bilimsel verilerle ortaya koyan eseriyle ölümsüzlük sırrını keşfeden bir bilimsel kişi. Büyük bir çevreci duyarlılıkla bizi aydınlattığı için sağ olsun!..” İskender KAZAZ Türkiye Çevre Koruma ve Yeşillendirme Kurumu (TÜRÇEK) Onursal Başkanı “...Çok net, dünyada ısı yükseliyor… …Birleşmiş Milletler çerçevesinde düzenlenen bir iklim araştırması var. ‘Hükümetlerarası İklim Değişim Paneli’ (Intergovernmental Panel On Climate Change, IPCC) adında. Burada 2100 yılına kadar dünyadaki iklim değişiklikleri inceleniyor. Değişik ülkelerden uzmanların katıldığı panelin raporları gelecek yıl yayınlanacak… …Raporun şu anda ulaştığı birkaç sonuç var: Dünyada ısı dört derece artıyor. Deniz seviyesi yarım metre yükseliyor. Sıcak su akıntıları soğuyor, buzullar erime sürecine giriyor... ...Oysa, iklim değişmesinin sakıncalarını gidermek mümkün. Arabadan ısınmaya, fabrikadan tarıma kadar yeni teknolojilerle. Ama, yeni teknoloji ek maliyet demek. O da, sanayicilerin işine gelmiyor. Sıcak, daha sıcak; pis, daha pis yıllar bekliyor insanlığı.” Yalçın DOĞAN Yazar Hürriyet Gazetesi 26 Ağustos 2006 ...

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963