scorecardresearch.com Kültür Mitleri – Tanrıları Yaratmak Ulusları İcat Etmek ve Tüm Toplum Hayatı / Toplumsal Konular Kitapları Radikal Kitap'ta!
Kültür Mitleri – Tanrıları Yaratmak Ulusları İcat Etmek

Kültür Mitleri – Tanrıları Yaratmak Ulusları İcat Etmek

Yazar : William F. McCants

Sayfa Sayısı : 216

Yayınevi : İTHAKİ YAYINLARI

Tür : Toplum Hayatı / Toplumsal Konular

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Yakındoğu’da birbiri ardına ortaya çıkan büyük güçlerin, kendi kökenlerine ve başarılarına dair tasavvurlarını nasıl oluşturduğunu inceleyen bu kitap, özellikle Müslüman toplumların önceki medeniyetlerle kurduğu ilişkiye ışık tutuyor.İthaki Yayınları, Selçuk Aylar editörlüğünde bahar mevsiminden beri çok önemli bir işe imza atıyor. İthaki-Tarih adını verdikleri dizinin şimdiye kadar yayımlanan kitaplarını saymalı önce: ‘İlk Yunan Filozoflarında Tanrı Düşüncesi’, ‘Yunan Kültüründe Yakındoğu Etkileri’ ve ‘Tanrılar Doğduklarında’. Serinin yayımlanan son kitabıysa ‘Kültür Mitleri’. Toplumlar tarihi meselesine temelden giriş yapıyor dizi. Dinler, mitolojiler, efsaneler ve daha birçok şeyin ortak kökenlerini izah ediyor. Hattâ dinlerdeki ve mitolojik hikâyelerin ‘Tanrı’ anlatılarındaki paralellikleri harika bir şekilde ele alıyor. William F. McCants’ın ‘Kültür Mitleri’ kitabı da seviyeyi aşağı düşürmediği gibi daha da yükseltiyor. Yunan Mitolojisi’ndeki ve Hıristiyan, Musevî, İslâm ve hattâ İslâm öncesi Yakındoğu toplumlarının mitolojilerindeki kültür-medeniyet unsurlarının benzer veya aynı kökten olan anlatımlarını ele alıyor. Birbirleri arasındaki ayrışmaları, bunların biçimlerini de detaylıca masaya yatırıyor. Mitolojideki Hermes’in Yahudiler’de Hanuk, Müslümanlar’da İdris, İslâm öncesi İran’da Kral Hûşeng’e denk düşmesi ve daha birçok örnekten ulusların icadına dair çıkarımlar sunuyor. Zaman zaman mitolojik kahramanlık hikâyeleriyle Hıristiyan azizlerinin veya İranlı/Ortadoğulu kahramanların hikâyelerinin benzerliği şüphelendirir bizi. Tüm bunların ve daha fazlasının açıklamalı izahı.

Çağlayan Çevik

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963