scorecardresearch.com Karakter Aşınması - (Yeni Kapitalizmde İşin Kişilik Üzerindeki Etkileri) ve Tüm Toplum Hayatı / Toplumsal Konular Kitapları Radikal Kitap'ta!
Karakter Aşınması - (Yeni Kapitalizmde İşin Kişilik Üzerindeki Etkileri)

Karakter Aşınması - (Yeni Kapitalizmde İşin Kişilik Üzerindeki Etkileri)

Yazar : Richard Sennett

Sayfa Sayısı : 172

Yayınevi : AYRINTI YAYINLARI

Tür : Toplum Hayatı / Toplumsal Konular

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Yeni ekonomik düzenin büyülü sözcügü "degisim"in dogasi nedir, insanlara nasil yansiyor? Her zaman kisa vadeye endeksli bir ekonomide kisi nasil kalici deger ve hedeflere sahip olabilir? Her an parçalanan veya sürekli yeniden yapilanan kurumlarda, kisi kendi kimligini ve yasam öyküsünü nasil olusturabilir?

Küresellesme olgusunu makro düzeyde inceleyen birçok kitap yayimlandigi halde, bu sürecin mikro düzeyi, insan karakteri üzerindeki etkileri pek az incelendi. Richard Sennett, Karakter Asinmasi''nda bunu yapiyor. Ona göre sermayenin, günümüz ekonomisinin bütün dünyaya yayilmis dalgali denizlerinde "hizli kar"in disinda baska bir amaci yok; sirketlerini piyasadaki anlik degisimlere müdahale edecek biçimde esneklestirip, yeniden yapilandiriyor. Kisilerden sürekli kendisini yenilemesini, seyyar olmasini, risk almasini, rekabet becerisini gelistirerek yirtici bir karakter edinmesini, takim çalismasinda uyumlu olmasini bekliyor. Ancak eski kapitalizmin rutin ve monoton yapisina karsi savunulan bu politikaya yakindan bakildigi zaman sadece eski iktidar yapilarinin rengini degistirdigi görülüyor. Çalisanlar için esnekligin anlami ise yasam boyu is güvencesinin yok olmasi; sürekli is ve sehir degistirerek yön duygusunu yitirmek; istikrarli islerin yerini geçici projelere birakmasi ve bir isten digerine, dünden yarina sürüklenen yasam parçaciklarindan beslenen, rekabetin körükledigi "güvensizlik" ve "kayitsizlik" duygusu... Ve bir de karakter asinmasi... Oysa insan karakteri, duygusal deneyimlerimizin uzun vadeli olmasi ve baskalariyla girdigimiz iliskilere yükledigimiz etik degerler üzerinden gelisir. Karakter, içsel bütünlük, iliskilerde karsilikli baglilik ve uzun vadeli bir hedef için çaba harcamak biçiminde kendini gösterir. Yeni kapitalizm ise güvenmeyi, baglanmayi ve uzun vadeli planlar yapmayi karli bulmaz, reddeder. Sennett Karakter Asinmasi''nda gelismis bilgisayarlarla üretilen ekmegin kalitesinden çok, ekmegi yiyenlerin hayatina bakiyor ve soruyor: "Bu sistem insanin yasamina deger ve anlam katiyor mu?" Ve ekliyor "degisim, kitlesel ayaklanmalarda degil, ihtiyaçlarini birbirleriyle paylasan insanlarin arasinda, toprakta yeserir. Insanlari birbirleri için kaygilanmaz hale getiren bir rejimin, mesruiyetini uzun süre koruyamayacagindan eminim."

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963