scorecardresearch.com Kamusal Alan ve Tüm Toplum Hayatı / Toplumsal Konular Kitapları Radikal Kitap'ta!
Kamusal Alan

Kamusal Alan

Sayfa Sayısı : 763

Yayınevi : HİL YAYINLARI

Tür : Toplum Hayatı / Toplumsal Konular

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Türkiye’de kamusal alan terimi 2000’li yılların başlarında, başörtüsü tartışmalarıyla iki kez gündeme geldi ve genel olarak, sadece tartışmaya taraf olan kesimlerin ideolojik mücadelelerinin basit bir cephesiymişçesine tanındı ve tanıtıldı. Oysa kamusal alan terimi, en azından, merkez kapitalist ülkelerin biçimsel demokrasilerinin oluşumunda ve bu ülkelerde insan haklarından sosyal devlete uzanan bir dizi toplumsal kazanımın elde edilmesinde olağanüstü bir rol oynamış özgül bir toplumsal yapıya ve devletin ve çeşitli çıkar gruplarının tüm toplumsal hayatı etkileyen siyasalarına karşı bir mücadele alanına işaret eden, modern toplumsal düşüncenin en önemli kavramlarından biridir.

Meral Özbek’in editörlüğünde hazırlanan, yedi yıllık bir emek ve özenin ürünü olan Kamusal Alan kitabı, konusunu, modern toplumun bu merkezi kategorisi etrafında dönen, üç ana bölüm altında toplanan, otuz dört yazara ait kırk bir yazıyla ele alıyor. Söz konusu yazılarda kamusal alanın tarihini ve kavramsal boyutlarını inceleyenler olduğu kadar, onun gündelik hayatla ve güncel politikalarla ilgisini kurmaya yönelenler de var. Editör Meral Özbek’in “Kamusal Alanı Kavramlaştırmak”, “Kamusal Alan, Politika ve Yurttaşlık”, “Kamusal-Özel Alan Ayrımı, Kamusal Kültür ve Medya” başlıklı ana bölümlerin her biri için kaleme aldığı, kamusal alanı ilgili başlıklar bağlamında ele alan önemli düşünürlerin çalışmalarını tanıttığı ve onların çağımızın toplumsal ve siyasi gelişmeleriyle ilişkilerini kurduğu giriş yazıları, başlı başına bir kitap oluşturabilecek yetkinlikte. Bütün bu özellikleriyle Kamusal Alan Türkiye’de konuyu bu derinlik ve genişlikte kuşatan ilk eser. Çalışma sık sık güncelleştirilen konusu hakkında bilgi edinmek isteyenler için önemli olmakla kalmıyor; toplum, politika ve kültürün bir kesişim noktası olan kamusal alan hakkında eşine ender rastlanır bir başvuru kaynağı niteliği kazanıyor.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963