scorecardresearch.com İslamda Sır Ve Gizli Cemiyetler ve Tüm Toplum Hayatı / Toplumsal Konular Kitapları Radikal Kitap'ta!
İslamda Sır Ve Gizli Cemiyetler

İslamda Sır Ve Gizli Cemiyetler

Yazar : Thierry Zarcone

Sayfa Sayısı : 238

Yayınevi : KABALCI YAYINLARI

Tür : Toplum Hayatı / Toplumsal Konular

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Gizli cemiyetlerin odak noktasında sır vardır. İyi korunan ama her zaman da ihanete uğrayan bu sır, ne yazık ki araştırmacıların ilgisini pek çekmemiş, gizli cemiyetlere sık sık değinilirken sır ve onun İslam’da-ki di¬ni ve fel¬se¬fi ro¬lü, mer¬ke¬zin¬de yer al¬dı¬ğı sos¬yo¬lo¬jik anlam ve çe¬şit¬li boyutları nedense hemen hiç sor-gulanmamıştır. Bu nedenle “sırrı”, söyle¬ne¬mez ola¬nı, “gizlilik”ten, yani ikin¬ci de¬re¬ce, gö¬re¬ce¬li sırlar¬dan ayırmakta yarar vardır; zaten birçok Doğulu mason ve bazı sufi de böyle yapmış¬tır. Sır ve ona sı¬kı sık¬ıya bağ¬lı olan tö¬ren usulleri, paramasonik ce¬mi¬yet¬le¬re yönelik bu betimleme çalışmasında kıs¬men belirleyi-ci olmuştur. Bu ce¬mi¬yet¬ler iki bü¬yük gruba ayrılır: birinde tören usul¬le¬ri ba¬sit¬leş¬ti¬ril¬miş, hat¬ta iptal edilmiş, diğerinde ise kendiniötekin¬de gör¬me¬ye yö¬ne¬lik yoğun bir oku¬mayla -tam tersine- iyice zen¬gin¬leş¬ti-ril¬miş¬tir. Bi¬rin¬ci gruba dahil cemiyetlere “karbonaro-masonik” adı¬nı verdik. Bu¬na kar¬şı¬lık ikinci grupta, ma¬son¬lu¬ğun tö¬ren usul¬le¬rin¬den ve sim¬ge¬sel dilinden, içinde tasavvufun ve Müslüman Ahi loncalarının (fütüvvet) sim¬ge¬sel¬li¬ği¬ni bul¬duk¬la¬rı Her¬mes¬çi ala¬met¬le¬rin¬den etkilenen, hat¬ta büyülenen paramasonik cemiyetler vardır. Onlar “simge yolu”nu izler¬ler; çün¬kü önem¬li bir yer ayır¬dık¬la¬rı “sırra”, yani o “söy¬enemez sırra” an¬ak sim¬ge yoluyla geri dönülebilir.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963