scorecardresearch.com İslam, Sivil Toplum, Piyasa Ekonomisi ve Tüm Toplum Hayatı / Toplumsal Konular Kitapları Radikal Kitap'ta!
İslam, Sivil Toplum, Piyasa Ekonomisi

İslam, Sivil Toplum, Piyasa Ekonomisi

Yazar : Johan Norberg

Sayfa Sayısı : 126

Yayınevi : LİBERTE YAYINLARI

Tür : Toplum Hayatı / Toplumsal Konular

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


İslam ülkelerinin hemen hemen hiçbirinde Batı ülkeleri seviyesinde sivil toplum ve piyasa ekonomisi olgularına rastlanmaması, ister istemez, İslam ile bu kurumlar arasında bir bağdaşmazlık olup olmadığı sorusunu akla getirmektedir. Gerçekten, neden İslam ülkelerinde sivil toplum geleneğine ve işlek demokrasilere rastlanmamaktadır? Piyasa ekonomisi ile İslam arasında giderilmesi mümkün olmayan doku uyuşmazlıkları mı vardır? Sivil toplum ve piyasa ekonomisi sadece Hıristiyan Batı ülkelerinde var olma zemini bulabilecek kurumlar mıdır? İslam dininde ve müslümanların ağırlıkta veya çoğunlukta olduğu ülkelerin kültürel alt yapısında sivil toplumu, liberal demokrasiyi ve piyasa ekonomisini besleyecek ve destekleyecek unsurlar var mıdır? Daha net bir şekilde sorulacak olursa, İslam ile sivil toplum, demokrasi ve piyasa arasında birbirlerini dışlayan bir tercih yapmak zorunda mıyız? İslam, Sivil Toplum ve Piyasa Ekonomisi, seçkin yerli ve yabancı yazarların kaleminden, İslam ülkelerinin sivil toplum, demokrasi ve piyasa ekonomisine İslam''a rağmen değil, İslam ile birlikte ulaşabileceğini ortaya koymaktadır.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963