scorecardresearch.com CİLALI İMAJ DEVRİ ve Tüm Toplum Hayatı / Toplumsal Konular Kitapları Radikal Kitap'ta!
CİLALI İMAJ DEVRİ

CİLALI İMAJ DEVRİ

Yazar : Can Kozanoğlu

Sayfa Sayısı : 127

Yayınevi : İLETİŞİM YAYINLARI

Tür : Toplum Hayatı / Toplumsal Konular

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.

Türkiye 80''li yılların ortalarından 90 küsurlara uzanan süreçte, gerçekten çok değişti, bir ''masal-clip'' gibi geçti yıllar. Yeni düzen, imajlar yarattı. İmajlar, yeni düzeni parlattı. Bir tek şey değişmedi: Hala birileri hayatı bizim adımıza seslendiriyor. İstikbal, Future 2001 İnsansız Bankacılık. Özal''ın en sevdiği reklamlardan biri olmalı. Bir İngilizce, bir bilgisayar, biraz korku, biraz hayal. Devlet şirketleşti, finans kesimi güçlendi, medya her şeye kadir ve belki de Mesut Yılmaz diye bir politikacı yok aslında. Arabesk çeşitlendi, İbrahim Tatlıses heryola geliyor. İyi de, komedyenler niçin hep Kürt taklidi yapıyor. Gecekondu mahalleleri kuşak kuşak. Özgün müzik, İslamcılar da devrimciler de çalsa aynı müzik. Kentlerde yoksullar var, Ahmet Kaya mucit değil kaşif. Hayatta en hakiki mürşit ''business''. Özgürlüğün, eşitliğin ütopyası yıpratıldı. Şimdi yuppie ütopyaları ''in''. Leyla Alaton, son model ideal kadın. Aramızda yaşanacak şeyler olmayabilir, yaşanamayan aşkların şarkıları her eve lazım yine de. Popüler sinema hasta, yerine Sezen Aksu bakıyor. Eller aya ama biz yaya değil, Avrupa''ya. Mustafa Denizli Kapıkule''nin ötesinden bildiriyor. Tevazu da ölmeseydi. Ha elitim ha popülizm! Tepeden inmeci liberalizmin asabi aydınları her şeyi bilir. Resmi ideoloji özelleştirildi ama halka açılmıyor. Her tür tarih imalatı, bir devasat sivriliklerin fakir kuşu Engin Ardıç. Sabah veriyor, yeni düzen geliyor. Bir iki, üç kupona! Zafer Mutlu''yu okuyorum, ayrıcalıklıyım. Bu, ''birey''in de çok reklamı var ama o piyasada bulunmuyor. Ödemeli göndersler olmuyor mu?

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963