scorecardresearch.com Bir Allame-i Cihan; Stefan Yerasimos (1942-2005) 2 Cilt Takım ve Tüm Toplum Hayatı / Toplumsal Konular Kitapları Radikal Kitap'ta!
Bir Allame-i Cihan; Stefan Yerasimos (1942-2005) 2 Cilt Takım

Bir Allame-i Cihan; Stefan Yerasimos (1942-2005) 2 Cilt Takım

Yazar : Aksel Tibet, Edhem Eldem, Ersu Pekin

Sayfa Sayısı : 848

Yayınevi : KİTAP YAYINEVİ

Tür : Toplum Hayatı / Toplumsal Konular

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Ayda Arel Prygos''tan Burgaz''a: Osmanlı dünyasında sivil amaçlı kuleler I: Erken dönem ve öncüller · Tülay Artan Bâbıâli’nin Alay Köşkü yakınlarındaki oluşumu ve Süleymaniye’de bir sadrazam sarayı gezisi · Jean-Louis Bacqué Grammont 16. ve 17. yüzyılların Üsküdar’ına Bakış · Evangelia Balta Mikra Asia yani Anatoli adlı Karamanlıca Gazete · Natalie Clayer Keçi Sütünden Biraya: Osmanlı Sonrası Arnavutluk’ta Sosyal Dönüşümler ve Beslenme · Étienne Copeaux Refahyol dönemi (1996-1997) karikatürleri üzerine bir çalışma · Edhem Eldem Ölümüne Kopya; Osmanlı Mezar Taşı Geleneğinde Metin Aktarımı · Füsun Ertuğ Kapadokya’da Bir Köyün Tarihine ve Tarımsal Geçmişine Dair Notlar · Suraiya Faroqhi 18. yüzyıl Sonlarında İstanbul’da Hıristiyan ve Yahudi Esnaf · Frédérick Hitzel Sultan’ın Mekke Kervanı · Fikret Karakaya Bestekârlık Meşki · Cemil Koçak Otuzlu ve Kırklı Yıllarda Türkiye’de Yahudiler · Aykut Köksal Ayasofya - Osmanlı Mimarlığı İlişkisi ve Mimarlık Tarihi Yazıcılığının Bakışı · Benjamine Lelouch Osmanlı Sultanı’nın İktidarı ve Adaleti · Herkül Millas Türk Edebiyatında Yunan/Rum imajı: Sait Faik · Derin Öncel İstanbul’u Çalışmak ve Stefanos Yerasimos · Şevket PamukKitabın adına bakıp, 2005’te yitirdiğimiz Stefanos Yerasimos’un biyofrafisinin veya yakın dostları tarafından kaleme alınmış anılar, tanıklıklarla kotarılmış bir kitap olduğu zannına kapılabilirsiniz. Kapılmayın. Ama Yerasimos gibi çok yönlü bir insana mümkün olduğunca yaraşır bir kitap bu. Mimar, şehirci, Bizans ve Osmanlı tarihçisi, jeopolitik uzmanı ve çok yönlü bir araştırmacıydı Stefanos Yerasimos. Otuz altı kitaplık külliyatı ne demek istediğimizi izah eder zaten. Bir Allame-i Cihan / Stefanos Yerasimos (1942-2005) bu ‘kozmopolit âlim’in çok yönlülüğünü gösterecek nitelikte, alanının uzmanı isimler tarafından kaleme alınmış makaleleri bir araya getiriyor. Hepsi birbirinden zengin makalelerden söz ediyorum. İstanbul, Osmanlı İmparatorluğu, Bizans, Sait Faik, İstanbullu Rumlar, mimarî, şehircilik… ve daha nice konu üzerine yerli yabancı akademisyen, araştırmacı bilim insanlarının kaleme aldıkları makaleler iki ciltte toplanmış. Tam da Stefanos Yerasimos’un araştırma yaptığı, eser verdiği alanlara denk gelen konular bunlar. Sözkonusu alanlarda Yerasimos’un katkıları ihmale gelecek gibi değildir. Kitapta yer alan makaleler bu katkılara yenilerini ekleyecek derinlikte. Son dönem Türkiyesi’nin allame-i cihanına yaraşır, kapsamı geniş bir kitap. Her makaleyi titizlikle okumak, emeği geçen herkese teşekkür etmek gerek.

Çağlayan Çevik

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963