scorecardresearch.com Tus İçin Farmakoloji ve Tüm Tıp Yayınları Kitapları Radikal Kitap'ta!
Tus İçin Farmakoloji

Tus İçin Farmakoloji

Yazar : Tuncay Çelik

Sayfa Sayısı : 473

Yayınevi : PELİKAN YAYINCILIK

Tür : Tıp Yayınları

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Gün geçtikçe artan hekim sayısıyla orantılı olarak zorlaşan tıpta uzmanlık sınavı meslek hayatımızın en önemli aşaması haline gelmiştir. Tıpta uzmanlık sınavında giderek daha fazla ayrıntı içeren bilgiler sorulmaktadır ancak altı yıl süren tıp eğitimi sonunda bu kadar ayrıntılı bilginin eksiksiz olarak hatırlanabilmesi olanaksızdır. Tıpta uzmanlık sınavını zorlaştıran diğer bir faktör de hekim arkadaşlarımızın iş yükünün çok fazla arttığı intern doktorluk döneminde bu sınava yeterli düzeyde hazırlanamamalarıdır.
Yazmış olduğum "TUS için Farmakoloji Kitabı''nda ayrıntılı farmakolojik bilgileri en özet şekilde ve eksiksiz vermek için gayret gösterdim. İçerik olarak tıpta uzmanlık sınavı sorularını cevaplayabilen kitabımda görsel belleğe yönelik olarak önemli bilgileri farklı yazı karakterleri ile vurguladım. Edinilmiş bilgilerin kalıcılığını artırmak ve sınava yakın dönemde hızlı tekrar yapabilmek amacıyla her konunun sonunda yer alan ve önemli bilgilerin vurgulandığı ''özet bilgi'' bölümlerini hazırladım.
Tıpta uzmanlık sınavı önemli ve zor bir sınav olmasına rağmen bu sınavı kolaylaştırmak sizlerin elindedir. Tıpta uzmanlık sınavını kazanamasanız dahi elinizde altın değerinde bir mesleğiniz olduğunu unutmamalısınız. Kazanma hırsı ile baskı altına alınmış düşünce sistemi mutlaka hata yapacaktır. Tıpta uzmanlık sınavını kazanabilmek için öncelikle kendinize en uygun branşı belirlemeniz gerekmektedir. Sadece sınavı kazanmış olmak için istemediğiniz bir branşta yıllarca görev yapmaktansa bir sonraki tıpta uzmanlık sınavına daha iyi çalışarak girmeyi tercih etmelisiniz.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963