scorecardresearch.com Transplant İnfeksiyonları ve Tüm Tıp Yayınları Kitapları Radikal Kitap'ta!
Transplant İnfeksiyonları

Transplant İnfeksiyonları

Yazar : Kolektif

Sayfa Sayısı : 351

Yayınevi : İDEAL KÜLTÜR

Tür : Tıp Yayınları

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Ülkemizde organ nakline yönelik hastaların ön hazırlığı, cerrahi girişimleri, postoperatif erken ve geç dönem izlemleri için gereken bilgi birikimi, deneyim, ekip çalışması ve teknolojik olanaklar gelişmiş ülkelerle benzer düzeydedir. Ancak bazı kültürel ve eğitim eksikliği gibi nedenlerle ülkemizde organ bağışı ne yazıkki yeterli düzeyde değildir ve gereksinimi karşılamaktan çok uzaktır. Bu nedenle bu hastaların bakım ve tedavi masrafları da kat kat artmakta, yaşam kalitesi düzeltilememekte ve yaşam süreleri de kısa kalabilmektedir.
Organ naklinde şansını yakalamış hastalarda da önemli bir sorun transplantasyon sonrası olası bir infeksiyon riskidir. Çünkü gerek hastalıkları, gerekse posttransplantasyon immunosupresyon için gereken ilaçlar nedeniyle bu hastaların bağışıklık sistemleri baskı altındadır ve infeskiyonlara daha açık ve korunmasız bir durumdadırlar. Böylesine emek, tedavi süreci ve masrafları sonrası bir infeksiyon yakalanma ciddi morbidite ve mortalite nedeni olabilmektedir.
Bu kitap, hem solid organ hem de hemopoetik kök hücre alcılarının tranplantasyon sonrası görülebilecek infeksiyonlardan korunma, tedavisi ve bakımı açısından güncel bilgiler sunmayı amaçlamıştır.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963