scorecardresearch.com Profesyonel Hastane Yönetimine Giriş ve Tüm Tıp Yayınları Kitapları Radikal Kitap'ta!
Profesyonel Hastane Yönetimine Giriş

Profesyonel Hastane Yönetimine Giriş

Yazar : Uzm. Dr. Alpaslan Mert

Sayfa Sayısı : 336

Yayınevi : İZ YAYINCILIK

Tür : Tıp Yayınları

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Elinizdeki kitap on sekiz yataklı, beş genel yoğun bakım ünitesi, on beş  yenidoğan küvözü olan, üç 
ameliyathaneli, dört bin metrekare kapalı alanlı, ortalama yüz seksen kişinin çalıştığı, Türkiye''deki özel
hastanelerin yaklaşık % 65''ni temsil eden, dünya standartlarında küçük, Türkiye standartlarında ise orta
büyüklükte işletme grubuna giren bir hastanenin yönetim raporları esas alınarak oluşturulmuş ve sanal
verilerle yeniden hazırlanmıştır.
Kitap, dört bölümden oluşmakta olup birinci bölümde medikal raporlar ele alınmakta, ikinci bölümde destek hizmetleri, üçüncü bölümde maliyet çalışması konusundaki değerlendirmeler, dördüncü bölümde ise özellik arzeden tabloların grafikleri izlenmektedir. Kitap içinde 239 tablo, 159 grafik mevcuttur.
Kitaptaki her bölüm birbirinden bağımsız okunabilecek şekilde hazırlanmıştır.

Medikal raporlama ve destek hizmetleri bölümünde hastanedeki çalışmaya konu edilen bölümler belirli parametreler kullanılarak öncelikle Aralık ayı için sonra da 2009 yılı bütün olarak değerlendirilmiştir. Tablolarda kullanılan parametreler  tartışmaya açıktır. Daha az ya da çok olabilirdi ya da farklı parametreler de kullanılabilirdi. Parametreler örnek alınan hastanenin ihtiyacına göre hazırlanmıştır.
Maliyet çalışmasında ise hem bölüm, hem de birim bazında değerlendirmeler yapılmıştır. Fakat bu kitapta yapılan maliyet çalışması örneğin, bir artroskopi ameliyatının maliyeti nedir, sorusuna cevap verememekte ama bir ameliyatın ortalama maliyetini göstermektedir. Ya da bir personelin  veya yatan hastanın mutfak masrafı içindeki yemek giderini de göstermemektedir. Çünkü mutfak giderleri sabit gider maliyetleri içindeki genel yönetim giderleri içine yüklenmiştir. Ama tabii ki ilgili tablodan total mutlak masrafı görülmektedir.
Tabloların sol üst köşelerine Ciro, m2 ve SHM yazılarak ait oldukları kısım belirtilmiştir.

Konuların anlaşılabilmesi belli sürede ve düzeyde tecrübeyi gerektirmektedir.

Kitap, lisans öğrencilerine yönelik olarak yazılmamıştır. Muhatabı, yönetim kurulu başkanları ve üyeleri, genel müdürler, medikal direktör ve başhekimler ile bakanlık üst yönetimindeki bürokratlardır.

Teorik bir kitap olma iddiasında değildir. Teorik bilgileri kısa sürede ve kolaylıkla pratiğe çevirmek zordur. Bu kitap zor olan "Bu iş nasıl yapılır?" sorusunun cevabını aramaktadır. Pratiktir, uygulamaya yöneliktir, fayda amaçlı yazılmıştır. Anlatılan konular çok teknik olduğundan ötürü kitap, akademik değil anlatım dilinde yazılmıştır.

Kitap, verilerin alındığı örnek hastaneye özel olarak algılanmamalıdır. Örnek hastaneden elde edilen veriler karşılaştırmalı olarak değerlendirilip genelleştirilmiştir. "Hastane yönetiminde raporlama nasıl yapılır? Maliyetlendirme nasıl basitleştirilir ?" tarzındaki üst yöneticilerin sorularına cevap aranmıştır.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963