scorecardresearch.com Pelikan Tus Serisi - Mikrobiyoloji Ve İnfeksiyon Hastalıkları Soruları ve Tüm Tıp Yayınları Kitapları Radikal Kitap'ta!
Pelikan Tus Serisi - Mikrobiyoloji Ve İnfeksiyon Hastalıkları Soruları

Pelikan Tus Serisi - Mikrobiyoloji Ve İnfeksiyon Hastalıkları Soruları

Yazar : Volkan Güven

Sayfa Sayısı : 795

Yayınevi : PELİKAN YAYINCILIK

Tür : Tıp Yayınları

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Tıp veya Veterinerlik Fakültesi ya da Biyoloji Bölümü mezunu insanların önünde üç seçenek vardır; ya mezuniyet dalında bir iş yapmamak, ya o ana kadar sıklıkla empoze edilen "iyi bir pratisyen hekim/veteriner hekim/biyolog" olmak, ya da ulusal sınavlar içinde en zor olduğu otoritelerce belirtilmiş olan bir sınavda başarılı olarak uzman olmak. Uzmanlaşmayı seçenleri bekleyen önemli ilk sorun; neye, nereden çalışılacağına karar verilmesidir. Text book çalışmak en güvenilir olanıdır, kuşkusuz. Ancak bu durumda okunması ve anlaşılması gereken sayfa sayısı yaklaşık 30.000''dir. Bu koşullarda olanaksızmış gibi görünen bu işin daha az zamanda ve daha pratik bir yoldan çözümlenmesi gereklidir. Bunları yeterince ve katkısızca özetleyen Türkçe kaynaklara yönelmek bunlardan birisidir. Bu aşamada, piyasadaki onlarca, adı TUS ile başlayan ya da biten serinin hangisinin bu koşulları taşıdığının ve güvenilir olduğunun bilinmesi sorunu aşılmalıdır. Kimine göre bunlardan bazıları ya çok hafiftir ya da "önüne geleni tercüme dili ile yazmış" olarak nitelendirilebilir. Bazıları ise uçsuz bucaksız bir tablo, kutucuk ve saçmalıklar okyanusu gibidir. Çalışma ve çıkmış soru kitapları ise ayrı bir âlemdir. Benzer bir soru için yemin billâh verilen cevabın, iki sayfa sonra tam tersini, tabii ki (nereden buldukları belirsiz) tablocuk ve kutucuk destekli savunanlar mı, yoksa pek de bilgiç ifadelerle aslında doğru olan yanıtın, yanlış diye elenmesini emredenler mi istersiniz?
Referans olarak kabul edilen klasik kitaplara olabildiğice bağlı kalarak oluşturmaya çalıştığım bu soru kitabında; sözünü ettiğim uygunsuz örnekleri gözeterek, doğru, sorumluluk sahibi ve olabildiğince tutarlı olmaya çalıştım. Açıklamalarımda yalın bir dil kullanmaya çalıştım.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963