scorecardresearch.com Pelikan Tus Serisi - Genel Cerrahi ve Tüm Tıp Yayınları Kitapları Radikal Kitap'ta!
Pelikan Tus Serisi - Genel Cerrahi

Pelikan Tus Serisi - Genel Cerrahi

Yazar : Gülçin Türkmen Sarıyıldız

Sayfa Sayısı : 456

Yayınevi : PELİKAN YAYINCILIK

Tür : Tıp Yayınları

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Seçmiş olduğumuz meslek, unutmayınız ki sadece bir meslek değil aynı zamanda bir yaşam biçimidir, önlüğünüzü asıp işyerinden çıktığınız anda mesainiz bitmez. Siz bankadaki paranızı çekmek ya da verginizi yatırmak, bozulan bilgisayarınızı yaptırmak için kimsenin kapısını çalamazsınız ama onlar sizin kapınızı her an çalabilirler. Uykusuzluğunuz, hastalığınız, yorgunluğunuz, ekonomik sıkıntılarınız, sorumluluğunuz, mecburi hizmetiniz, kötü çalışma koşullarınız, maddi ve manevi riskleriniz sadece sizin probleminizdir. Bu nedenledir ki hep yetişmek zorunda olduğunuz, tek başına mücadele etmek zorunda olduğunuz anlar yaşayacaksınız. Bu anlarda yanınızda olacak yegâne şey ise kişisel gücünüz olacaktır. Eğer güçlüyseniz mutlu ve huzurlu olacaksınız. Mesleğinizi severek yapacaksınız. Peki, bu gücü nasıl sağlayacaksınız? Çalışarak, okuyarak, kalifiye olarak. Mesleğinizde ne kadar başarılı olursanız; o kadar güçlü, o kadar mutlu ve bir o kadar da huzurlu olacaksınız. Tıp fakültesinden mezun olduğunuzda sizi bekleyen iki yol var; ya uzman olacaksınız ya da pratisyen olarak kalacaksınız. Pratisyen olarak kalmak isterseniz yapacak çok şey yok zaten. Tıp fakülteleri birçok dekanımızın da dediği gibi sizi pratisyen hekim olarak yetiştiriyor. Uzmanlığı seçerseniz TUS sınavına hazırlanacaksınız. Yani tıp fakültesi yılları boyunca okuduğunuz ya da okuyamadığınız, tüm kitapları yeniden okuyacaksınız.
Bu kitabı alarak okumaya başladığınıza göre bugün için tüm otoritelerce zorluğu kabul edilmiş TUS sınavına hazırlanmaya başladınız. Yani ilk adımı attınız. Daha önünüzde okunacak binlerce sayfa ve seneler var. Yolun başına tekrar döndünüz. Sınava hazırlanıyorsunuz. Genel cerrahi dersi bu sınavın hep kolay kabul edilen derslerinden olmuştur. Belki de hızlıca okuyup farmakoloji veya pediatri tekrarı yapmayı düşünüyorsunuz. Ancak son sınavlarda cerrahi hocalarımız da artık klinik yorumlu ve hatta textbooklardaki tablolardan sorular sormaya başladılar. Bunun için bu kitabı hazırlarken amaç olarak sizlere cerrahi nosyonunu vermek göz önünde tutuldu; konular etiyoloji, klinik, tanı yöntemleri, endikasyonlar, kontrendikasyonlar, komplikasyonlar ve tedavi yöntemleri şeklinde kategorize edilerek anlatıldı. Textbooklardaki en son bilgiler ve tablolar eklenerek güncelleştirildi.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963