scorecardresearch.com Klinik Tanıda Görüntüleme Stratejisi ve Tüm Tıp Yayınları Kitapları Radikal Kitap'ta!
Klinik Tanıda Görüntüleme Stratejisi

Klinik Tanıda Görüntüleme Stratejisi

Yazar : Ertuğrul Eğilmez

Sayfa Sayısı : 364

Yayınevi : PELİKAN YAYINCILIK

Tür : Tıp Yayınları

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Klinik çalışmalarda ve özellikle acil servislerde hasta veya kazazede karşısında teşhise gitmek için hangi radyolojik çalışmanın öncelikle yapılacağı konusunda bazen güçlük çekilir. İstenecek tetkikten önce veya hazırlık olarak ne yapılması gerekeceği de bilinmez veya akla gelmeyebilir. Bunun dışında hekimler görüntüleme tekniklerinin hangi klinik tablolar veya hastalıklarda tanı koyduracağını bildikleri halde çeşitli tetkik yöntemlerinin etkinlikleri veya hangilerinin tercih edilmesi gerektiği gibi konularda yeterli bilgiye sahip olmayabilirler. Ayrıca bu yöntemlerden birisinin yetersiz kalması veya bulunmaması durumunda hangi radyolojik tekniğin bu eksiği kapatabileceği konusundaki bilgileri yetersiz kalabilir. Keza birçok tıp uzmanı ve pratisyen hekimler radyolojik görüntüleme yöntemlerinin tanı değerleri ve kıyaslamalar konusunda yeterli bilgiye sahip olmadıklarını ifade ederler. Böyle durumlar özellikle MRG, BT veya radyo-nükleid (RN) tarama gibi ileri teknikler konusunda daha sık görülür. Gelişmiş ülkelerde görüntüleme tekniklerinin uygun şekilde seçilmeleri ve uygulanması ile daha çabuk sonuca gidildiği görülmüştür. Bunun sonucu hasta mortalite ve morbiditesi düşmekte ve hastanede yatış süresi kısalmaktadır. Elinizdeki kitap klinikte tanıya ulaşmak için en uygun, çabuk sonuç veren ve hesaplı görüntüleme teknikleri konusunda gerekli bilgileri sunmak amacıyla hazırlanmıştır. Keza girişimsel radyolojik yöntemlere de kısaca yer verilmiştir. Ayrıca çeşitli radyolojik-görüntüleme tekniklerinin olası yan etkileri ve tehlikelerine de işaret edilmektedir. Bunların dışında eser, kliniklerde teşhis için acilen gerekebilecek başvuru kitabı olarak da kullanılabilir.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963