scorecardresearch.com Yüzbaşı Mehmet Muzaffer ve Tüm Tarihi Roman - Öykü Kitapları Radikal Kitap'ta!
Yüzbaşı Mehmet Muzaffer

Yüzbaşı Mehmet Muzaffer

Yazar : Metin Soylu

Sayfa Sayısı : 240

Yayınevi : TRUVA YAYINLARI

Tür : Tarihi Roman - Öykü

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


İşte O Kanlı Mektup!
6 Nisanda Felahiye mevzilerinde çok şiddetli çatışmalar oluyordu. Yüzbaşı Mehmet Muzaffer de bu çatışmaların ortasında kalmıştı. Şehirde sokak savaşı tüm şiddetiyle devam ediyordu. Kurşunların nereden geleceği belirsizdi. Yüzbaşı Mehmet Muzaffer uzun boyuyla göz dolduruyordu. Âdeta mavi gözlü bir devi andırıyordu… Sonra ne olduysa Yüzbaşı Mehmet Muzaffer sokağa daldı, kurşunlar havada uçuşuyordu. Mehmet Çavuş da peşinden gitti. On metre ileride Yüzbaşı Mehmet Muzaffer boğazına isabet eden tek kurşunla yere devrildi, büyük bir acı içinde kıvranıyordu... Yaralı hâldeki Yüzbaşı, Mehmet Çavuş’a cebindeki zarfı eliyle işaret ederek onu çıkarmasını istemişti. Mehmet Çavuş, “Tamam kumandanım, sen kımıldama sakın” dedikten sonra Yüzbaşı’nın cebinden mektup zarfını çıkardı. Bu üzerinde posta pulu olan boş bir zarftı. Aslında bu zarfı Hanife Melek için saklıyordu, oysa şimdi neye kısmet oluyordu. Yüzbaşı’nın bunları anlatacak durumu yoktu. Boğazından fena hâlde yara almıştı... Yüzbaşı Mehmet Muzaffer, boynundan akan kana parmağını batırarak zarfın üzerine kargacık burgacık bir şeyler yazmaya koyuldu. Son nefesini vermek üzere olduğunu hissetmişti:
“Kıble ne yöndedir?”
“Kıble ne yöndedir?”
“Kıble ne yöndedir?”
“Bölük intikamımı alsın!...."
09.Nis.16
Şehit Yüzbaşı Mehmet Muzaffer"Bir haftalık beraber ömür sürdüğüm ve şimdi çocuğunu kucağımda taşıdığım Muzaffer'in intikamını almak için müsaade edin cepheye geleyim. Onun bölüğünde nefer olayım, ben de o bölükte şehit olayım...”
1916-Hanife Melek Yücel
(Yüzbaşı Mehmet Muzaffer’in Eşi)

“Arşiv Müdürlüğü kayıtlarında yapılan inceleme ve araştırma sonucunda Yüzbaşı Osman oğlu Mehmet Muzaffer’e ait (1324-84) sicil numaralı şahsi dosyası tarafınıza gönderilmiştir. Buna göre Yüzbaşı Mehmet Muzaffer Fındıklı - İstanbul doğumlu olup, Irak Felahiye Muharebesi’nde, Kut’ül Ammare civarında şehit düşmüştür. ”
16.Ağu.11
T.C. Millî Savunma Bakanlığı
“Çanakkale parasının ne kadar ustalıkla hazırlanıp hazırlanmadığı hususunda yapılan değerlendirmede; o dönemde, piyasada kullanılmakta olan en büyük kupür değerli paranın “50 kaime” olduğu, Mehmet Muzaffer Asteğmen’in de bir gecede bizzat el ile çizmiş olduğu “100 kaime”lik bahse konu paranın da, bu “50 kaime”nin esas alınarak oluşturulmuş olduğu, genel görünüş, dizayn ve motiflerin yapılışı itibarıyla “50 kaime”lik paraya çok benzer olduğu, o dönemin şartları da değerlendirildiğinde özen ve titizlik içerisinde hazırlanmış olduğu değerlendirilmektedir.”
05.Mar.12
Emniyet Genel Müdürlüğü
Kriminal Polis Laboratuvarları Daire Başkanlığı

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

 • '151 Nolu Şehit - Ertuğrul Faciasında Bir Aşk Hikâyesi'

  Yazar : Ziya Şakir

  Tür : Tarihi Roman - Öykü


  151 Nolu Şehit - Ertuğrul Faciasında Bir Aşk Hikâyesi - Ziya Şakir Yayınevimiz, Ziya Şakir külliyâtını kültür hayatımıza...
  Devamı...
 • 'Okyanuslar Arasındaki Işık'

  Yazar : M. L. Stedman

  Tür : Tarihi Roman - Öykü


  Okyanuslar Arasındaki Işık - M. L. Stedman Indie Avustralya En İyi İlk Roman Ödülü ve En İyi Roman Ödülü Yılın En...
  Devamı...
 • 'Gelibolu - Yenilmezlerin Yenildiği Yer'

  Yazar : İsmail Bilgin

  Tür : Tarihi Roman - Öykü


  Gelibolu - Yenilmezlerin Yenildiği Yer - İsmail Bilgin Yedi cengaverdiler. Daha Çanakkale yolunda adalet uğruna can...
  Devamı...
 • 'Kızıl Kayalar'

  Yazar : Luo Kuangpin, Yang Yiyen

  Tür : Tarihi Roman - Öykü


  Çin Devrimi ve Çin Halk Cumhuriyeti’nin kuruluşu emperyalizme karşı on yıllar süren bir mücadele sonucuydu. Elinizdeki...
  Devamı...
 • 'Tencerenin Dibi '

  Yazar : Gülazer Akin

  Tür : Tarihi Roman - Öykü


  Tencerenin Dibi - Gülazer Akin "Biz neredeyse çocuktuk içeri alındığımızda. İçerdekilerin birçoğu duvarlara baka baka...
  Devamı...
 • 'Ceviz Ağaci '

  Yazar : Adnan Arslan

  Tür : Tarihi Roman - Öykü


  Ceviz Ağaci - Adnan Arslan Batman iline bağlı Sasun ilçesinin Tekevler (Gundenü) köyü doğup büyüdüğüm eski bir Ermeni...
  Devamı...
 • 'Gümüş Kartal'

  Yazar : Ben Kane

  Tür : Tarihi Roman - Öykü


  Gümüş Kartal - Ben Kane Unutulmuş Lejyon’un  destansı hikâyesi  devam ediyor… Bilinen dünyanın kıyılarında, her...
  Devamı...
 • 'Kumpanya'

  Yazar : Sait Faik Abasıyanık

  Tür : Tarihi Roman - Öykü


  Kumpanya - Sait Faik Abasıyanık [Sait Faik’te] yaşama hırsından başka, hatta ondan daha baskın bir “anlama hırsı”...
  Devamı...

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

 • 1960
 • 1961
 • 1962
 • 1963