scorecardresearch.com Sinan’ın Gizli Eseri ve Tüm Tarihi Roman - Öykü Kitapları Radikal Kitap'ta!
Sinan’ın Gizli Eseri

Sinan’ın Gizli Eseri

Yazar : Mirsad Sinanoviç

Sayfa Sayısı : 203

Yayınevi : LEYLA İLE MECNUN YAYINLARI

Tür : Tarihi Roman - Öykü

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Hasan Nazir, Bugünkü Bosna Hersek sınırlarında bulunan ve Kanuni Sultan Süleyman döneminde fethedilen Hotça’nın dürüst ve sevilen defterdarıdır. Ansızın İstanbul’a çağırılan Nazir, karşısında Kanuni’nin haremindeki gözdelerinden Asiye’yi bulur. Asiye, Hasan Nazir’in yaptırdığı söylenen büyüleyici camiden haberdar olmuş ve kıskançlığı Hasan Nazir’in yerine kardeşi Eyüp’ü Hotça Defterdarı yapma entrikasına dönüşmüştür. Olaydan haberdar olmayan Hasan Nazir’i ise kardeşini öldürmekle suçlamaktadır.

Diğer taraftan caminin güzelliği onun herhangi bir ustanın elinden çıkmadığını apaçık ortaya koymakta ve bir defterdarın böyle bir camiyi yaptırmaya güç yetiremeyeceği söylentileri tüm imparatorlukta dolaşmaktadır. Padişah’ın haberi olmadan dönen entrikalara göğüs germede Hasan Nazir’i sadece saygı duyduğu kişilere yüce gönüllülüğünü gösteren Mimar Koca Sinan destekleyecek ve ona yol gösterecektir.

Bu yardımın sebebi nedir? Cami nasıl ve kim tarafından yaptırılmıştır? Hasan Nazir gerçekte bilemeyeceği ilginç bilgileri düşlerinde mi görmektedir? Tüm bunlar romanın sürükleyicilik kazanmasına etki ediyor. Yazar, roman boyunca bir taraftan cami etrafında dönen entrikaları ve başını kurtarmak için Eyüp’ü bulmaya çalışan Hasan Nazir’i anlatıyor. Bir taraftan da Hasan Nazir’in diliyle savaş, farklı din ve milletten insanların İmparatorluk sınırları içindeki konumları ele alınarak yeni bir atmosfer kuruluyor. Kitap birçok yönüyle samimiyet, dürüstlük ve tevazu gibi ahlakî erdemlere de atıf yapıyor.

Romanda adı geçen Alaca Camii Bosna savaşı sırasında minaresinin kenarına dinamit konularak kasten yok edilmiştir. Camiyi yaptıran romanda da geçtiği gibi Nazır Hasan Paşa’dır. Birçok sanat tarihi eserinde mimarının tam bilinmediği yazmakta, bazı kişiler Mimar Sinan’a atfetmektedirler. Şu anda Alaca Camii’nin etrafında eski yapıdan kalan ve patlamadan sonra çevreden toplanan taşları haricinde hiçbir varlığı kalmamıştır. Kalem işleriyle ünlü ve güzelliğiyle Balkanların sayılan eserlerinden olan Alaca Camii, Mostar Köprüsü ve Kudüs restorasyonlarını da planlayan İslam Konferansı Örgütü IRCICA tarafından restore edilmeye hazırlanmaktadır.

Bosnalı yazar Mirsad Sinanoviç tarafından yazılan kitap, gerçeklikle pek çok yerde uyumlu, aynı zamanda Osmanlı dönemine ait Bosna’da yapılan başarılı bir ilk çalışma. Tarihi roman özelliklerini bünyesinde barındıran kitap, edebi bir değer de taşıyor. Yazarı Saraybosna televizyonunun basın sorumlusu ve farklı kitapları da bulunuyor

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963