scorecardresearch.com Sevgili Maraş - 68’LİLERİN Dramı ve Tüm Tarihi Roman - Öykü Kitapları Radikal Kitap'ta!
Sevgili Maraş - 68’LİLERİN Dramı

Sevgili Maraş - 68’LİLERİN Dramı

Yazar : İhsan Kutlu

Sayfa Sayısı : 445

Yayınevi : DOKU YAYINLARI

Tür : Tarihi Roman - Öykü

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Elinizdeki romanın belgesel ve otobiyografik bir yapısı bulunmaktadır. Burada anlatılanlar, artık çoğu dede ve nine olmuş bir kuşağın içinde yeralan bir insanın tanıklığıdır. Ölen, öldürülen, idam edilen, işkence gören, işten atılan, tüm bunlar yetmiyormuş gibi yabancıların uşaklığını, paralı temsilciliğini, ajanlığını yapmakla suçlanan acılı bir kuşaktır bu. Kim ve kimler tarafından? Niçin?.. Roman bunu anlatıyor. Kutlu şöyle başlıyor:
. ..Evet, "biz özel bir kuşak olmalıyız" sonucuna varıyorum. 68 Kuşağı! Yani, 1968 yılında yaş ortalaması 20 ''nin biraz altında ve üstünde olan üniversite ve yüksek okul öğrencileri! En fazla başkaldırmış, en büyük iddiayı ortaya atmış, kendine özel bir misyon yükleyip dünyayı ve toplumu değiştirmeyi amaç edinmiş ve gözünü kırpmadan da inançları doğrultusunda her türlü özveriyi göstermiş bir kuşağın parçası olmak, insana hem sorumluk yüklüyor hem de onur veriyor, diye düşünüyorum...
Ve Kutlu sonunda şunu söylüyor:
..."Ne garip"dedi, Metin, "Kahramanmaraş''ın ilk kurbanları biz olduk. Ama..."diye derin bir düşünceye daldı "...biz kurtulduk, fakat bu bir düzine adamdan siz Maraşlıların çok çekeceği var. Biz aranızda bir köprüydük, güçlü bir köprü. Sizi birbirinize düşüremedilerse, bizim de bunda büyük rolümüz oldu. Bu köprüyü yıktılar. Onlar bizimle değil Maraş halkıyla savaştılar. İnanın ki onlar size düşman. Onların sevdiği hiç kimse yok. Birbirlerinden bile hazzetmezler. Aynaya bakmaya korkarlar. Tosbağa herkesten fazla kendisi bilir bir tosbağa olduğunu..." Kaleye çıkıp, son kez sarı yüce dağa bakarken, Maraş''ı, Sütçü İmam Meydanı''m ve oradaki camiyi seyrederken söylediği, kendi kendine konuştukları bunlardı Metinin...

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963