scorecardresearch.com Prenses Maria - Bizans İstanbul’unda Ölümsüz Bir Aşk ve Tüm Tarihi Roman - Öykü Kitapları Radikal Kitap'ta!
Prenses Maria - Bizans İstanbul’unda Ölümsüz Bir Aşk

Prenses Maria - Bizans İstanbul’unda Ölümsüz Bir Aşk

Yazar : Haldun Hürel

Sayfa Sayısı : 382

Yayınevi : KAPI YAYINLARI

Tür : Tarihi Roman - Öykü

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


İstanbul âşığı Haldun Hürel''den Roma İstanbul''una uzanan bir aşk hikâyesi...
Latin istilasını bertaraf eden İmparator Mikael, harap edilmiş şehrini tekrar imar etmeye çalışırken kızı Prenses Maria da her şeye rağmen hâlâ göz alıcı olan İstanbul''u gezmekte, kendine yeni arkadaşlar edinmektedir.
İstanbul ve Galata surları, Maria ve sevgilisi Carlo arasına çekilmiş gibidir. Maria"nın Cenevizli bir Katolik olan Carlo''ya aşkı, iki katlı surların bile ardına uzanmaktadır!
İmparator Mikael’in onaylamadığı bu aşk, Maria ve Carlo''yu, neredeyse kendileriyle aynı kaderi paylaşan arkadaşları Fani ve Andrea ile çeşitli planlar yapmaya iter.
Bugün "Moğolların Meryem''i" olarak da bilinen Prenses Maria, farklı bir İstanbul deneyimi yaşamak isteyenlere hüzünlü hikâyesiyle Haldun Hürel’in kaleminden sesleniyor.Maria Palaiologina. 1261’de Latin istilasına son verip Bizans İmparatorluğu’nu restore eden ve Palailogos hanedanının doğmasını ve İstanbul’un fethine kadar tahtta kalmasını sağlayan İmparator Mikael’in kızı, Prenses Maria. Daha önce çeşitli İstanbul kitaplarına imza atan Haldun Hürel bu kez karşımıza asıl kahramanının İstanbul olduğu, bugünden bin yıl öncesine uzanan bir aşk hikâyesi anlatıyor bizlere. Tıpkı dillere destan aşk hikâyelerinde olduğu gibi Maria tahtın talihsizliğini yaşayanlardandır. Cenevezli Katolik bir aileden Carlo’ya âşıktır ama bu ikilinin vuslatına ne siyasi durum, ne inançları, ne de Mikael izin verecektir. Mikael ilk günden beri kızını Moğol Hanı Hulagu’yla evlendirmek istemektedir. Maria önce buna karşı koyacaksa da, yaşadığı birbirinden trajik olaylar sonrası kabul etmek zorunda kalacaktır. Carlo’ya kavuşamayan Maria yıllarca manastırda yaşadıktan sonra Hulagu’yla evlenmeyi kabul edecektir. Amacı ‘Bizans oyunları’nda isteneni yapmak değil, Hıristiyanlığı bilmeyen Moğollara ve İran halkına bunu tanıtmak olacaktır. Bugün ‘Moğolların Meryemi’ olarak anılan ve azizeler kadar güzel Maria’nın hikâyesini oldukça lezzetli bir şekilde ve bambaşka bir şekilde anlatıyor Haldun Hürel.

Çağlayan Çevik
Bir Paragraf

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963