scorecardresearch.com Prenses Anna'nın Hizmetçisi ve Tüm Tarihi Roman - Öykü Kitapları Radikal Kitap'ta!
Prenses Anna'nın Hizmetçisi

Prenses Anna'nın Hizmetçisi

Yazar : Nihan Azizlerli

Sayfa Sayısı : 200

Yayınevi : ŞENOCAK YAYINLARI

Tür : Tarihi Roman - Öykü

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Bizans''ın zor günleri…
Yıl 1148… Haçlı Orduları ikinci kez Konstantinopolis’i geçip, Kudüs’e ulaşmış.
Daracık bir alana sıkışıp kalan Bizans başkenti nefes almaya çalışıyor. Manastırdaki yaşlı prenses Anna tarihe geçecek kitabını yazıyor. Hizmetçisi ise hayatında ilk kez âşık...
1000 yıl öncesinin İstanbul sokakları ve duvarların arkasındaki yaşam... Katarlar, Bogomiller, Haçlılar, doğuya göz diken batılılar, manastırlar, aşk ve giderek değişen dönemin İstanbul''u…
Casuslar, cinayetler, rahibeler, askerler ve imparator...
Zaman Bizans''ın aleyhine işliyor. Eskiyen kentin artık farklı konukları var.
Tüm bunlar olup biterken, Prenses Anna’nın akıllı hizmetçisi çok şey biliyor!Bizans! Türlü hanedanlar, daha da türlü ayak oyunları, prensesler ve imparatorları yenmiş, onu dize getirmeye çalışanları dize getirmiş büyük imparatorluk. Prenses Anna Komnena da bunlardan birisi belki de. İmparator I. Alexander Komnenos’un büyük kızı Prenses Anna, aslında taht oyunlarıyla değil, tarihçiliğiyle bilinir. Katolik dünyasının “kadın kahramanlar”ı arasındadır. Zira, felsefe, tarih ve coğrafya okuyan Anna, Homeros, Aristofanes, Tukidides, Polibius ve Sokrates’i incelemiş, Antik Yunan uygarlığını araştırıp güzel konuşma sanatı konusunda dersler almıştır. II. Yannis Komnenos’un tahta geçmesiyle Keharitomene Kadınlar Manastırı’na sürgün edilmiştir. Ancak burada, babasının dönemini anlattığı kitabı Aleksiad’ı kaleme almıştır. Bu sayede Haçlı Seferleri’ni Bizans cephesinden anlatan çok değerli bir kaynağa imza atmıştır. Prenses Anna’nın Hizmetçisi bize tüm bunları değil, Anna’nın hizmetçisini anlatıyor. Daha doğrusu Anna’nın hizmetçisi, her şeyi kendisi anlatıyor. İkinci kez Konstantinapolis’i geçip Kudüs’e ulaşan Haçlı ordusunu, iyice güçten düşmüş Bizans’ı, taht oyunlarını, kendi aşkını ve hem Anna’nın kaleme aldığı kitabını, hem de kendi yazacağı kitabını anlatıyor. Bizans’ın karanlık dehlizleri arasında etkileyici bir aşk hikâyesi. Nihan Azizerli’den başarılı bir Bizans romanı.

Çağlayan Çevik
Bir Paragraf

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963