scorecardresearch.com Pölsan ve Tüm Tarihi Roman - Öykü Kitapları Radikal Kitap'ta!
Pölsan

Pölsan

Yazar : TORGNY LINDGREN

Sayfa Sayısı : 224

Yayınevi : NOKTA YAYINLARI

Tür : Tarihi Roman - Öykü

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.

 • 2. Dünya Savaşı''ndan hemen sonra Kuzey İsveç. Çamlarla süslü tepeler, geyikler, veremden kırılan yoksul köylüler ve dul kadınlar. İdealist bir genç öğretmen… Almanya''nın yenilgisinden sonra İsveç''te yeni bir kimlik edinerek saklanan savaş suçlusu bir Nazi olduğu düşünülen, gezici bir giysi satıcısı… Ve bölgede olan veya olmayan ve hatta olması gereken her şeyin kesinlikle kağıda geçirilmesi gerektiğini düşünen yaşlı bir gazeteci. Västerbotten adlı bölgede, her üçü de gerçeği kendi yöntemiyle arıyor. Genç öğretmenle giysi satıcısı, klasik müzik sevgisini ve yörenin pölsa adlı ünlü yemeğinden kaynaklanan damak tadını paylaşırken, motosikletle bölgeyi tarayarak pölsa''nın aslını ve en iyisini keşfetmeye çalışıyor, hayatla ilgili birçok soruya da yanıt arıyorlar. Giderek bir gerilim romanı haline gelen anlatıda, bir de Bertil var. Belinde çift kaması ve hemen her yerde ansızın ortaya çıkmasıyla İskandinav masallarındaki orman cinlerini andırıyor. Yazar, roman içinde roman yazarken, kaçınılmaz sona hızla yaklaşılıyor. Torgny Lindgren, ince esprileri ve tatlı mizah anlayışıyla okura peş peşe zeka oyunları sunuyor. Torgny Lindgren, çağdaş dünya edebiyatının önde gelen isimlerinden biridir. August Ödülü, İsveç Ulusal Kitap Ödülü ve İskandinav Ödülü sahibi olan Lindgren, 1991 yılında, Edebiyat dalında Nobel Ödülü''nün sahibini belirleyen İsveç Akademisi''nin on sekiz daimi üyesinden biri olarak "9 Numaralı Sandalye"ye seçildi.
 • YORUM YAZ

  Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
  Eğer üye değilseniz üye olunuz.

  DİĞER KİTAPLAR

  H.P. Lovecraft testi

  H.P. Lovecraft testi

  İyi ki doğdun Lovecraft

  Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

  TESTE BAŞLA

  ÖDÜLLÜ SORU

  Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

  'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

  “Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

  Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

  Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


  The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963