scorecardresearch.com Kurtuluş - İstiklal Harbi Romanı ve Tüm Tarihi Roman - Öykü Kitapları Radikal Kitap'ta!
Kurtuluş  - İstiklal Harbi Romanı

Kurtuluş - İstiklal Harbi Romanı

Tür : Tarihi Roman - Öykü

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Meydanlarda Rumlar zafer kutlamaları yapıyor, pencerelerde Yunan bayrakları sallanıyor, sokaklar “Yaşasın Venizelos” çığlıklarıyla yankılanıyordu. Güpegündüz katliamlar yapı-lıyor, ırza tecavüz ediliyor, evlerdükkanlar yağmalanıyordu.
Mağluptuk; mağlupların vay haline idi. Fırsatçılara gün doğmuş, eski dostlar düşman olmuştu. Sonra… Vatan evlatları bir ibadet tavrıyla toprağa diz çökerek Allah’ın gözünün önündeymiş gibi en derin bir tevazu içinde, bağırları yana yana yemin etti. Bundan sonra her hareket, her nefes, her his vatan için olacaktı. Hayat onun Kurtuluş’una hasredilecekti. Bu milletin akıl almaz mazhariyetleri, ölçülmez hazineleri vardı. İçimizde ilahi bir mazhariyetle doğmuş ne asil ruhlar vardı. Bu ruhlardan biri, beşi bini bu zulümlere isyan ederek başını kaldıracaktı ve içimizden tekrar birisi ve en yücesi bu ruhların başına geçip bütün Avrupa’ya “Yaptığınız yeter, bizi böyle boğazlayamazsınız, haydi defolun buradan” diye haykıracaktı.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963