scorecardresearch.com Gretel’in Öyküsü ve Tüm Tarihi Roman - Öykü Kitapları Radikal Kitap'ta!
Gretel’in Öyküsü

Gretel’in Öyküsü

Yazar : GRETEL WACHTEL, CLAUDIA STRACHAN

Sayfa Sayısı : 288

Yayınevi : NEMESİS

Tür : Tarihi Roman - Öykü

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Gretel’in öyküsü,genç bir kadının İkinci Dünya Savaşı sırasında Hamburg’da geçen yaşamının büyüleyici öyküsüdür.Gretel Wachtel ,en yakın arkadaşının,1938 yılında Yahudi halkına yapılan zulümle ün yapmış gece olan Kristallnacht sırasında ortadan yok oluşuna şahitlik etmiş;savaş boyunca müttefiklerin şehirdeki düzenli bombalamalarına dayanmış ve Gomorrah Operasyonu’nun sebep olduğu ateş fırtınasından sağ çıkmıştır.

Patavatsızca söylenmiş bir Nazi karşıtı yorum sonucunda bir cephane fabrikasında çalışmaya zorlanmış fakat totoliter rejimle savaşma arzusunu kaybetmemiştir.Bir direnişçiyle evlenmiş,Gestapo tarafından aranan kaçakları koruyan mahalle rahibine yardım etmiş ve Yahudi doktorunu evlerinin kilerinde saklamıştır.

Wehrmach’ta daktiloculuk yapmaya çağırılan Gretel,iş yerinde Enigma şifreleme aracıyla mesaj alıp gönderirken edindiği gizli bilgileri taşıyarak direnişçilerle birleşmiştir.Sonunda,1945’te Gestapo tarafından yakalanmış ve bir toplama kampına götürülmüş,İngiliz ordusu’nun Hamburg’a ilerlemesiyle serbest bırakılmıştır.Savaştan sonra Gretel bir İngiliz subayına aşık olmuş,subay’ın İngiltere’ye gönderilmesi ise ıstırabı olmuştur.

Çok az insanın sesini çıkarmaya cesaret edebildiği bir dünyada yaşayan özgür ruhlu genç bir kadının öyküsü…Kararlılık ve cesaretin ilham verici masalıdır.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963