scorecardresearch.com Gerçek İle Kurmaca Arasında Torosyan’ın Acayip Hikayesi ve Tüm Tarihi Roman - Öykü Kitapları Radikal Kitap'ta!
Gerçek İle Kurmaca Arasında Torosyan’ın Acayip Hikayesi

Gerçek İle Kurmaca Arasında Torosyan’ın Acayip Hikayesi

Yazar : Y. Hakan Erdem

Sayfa Sayısı : 400

Yayınevi : DOĞAN KİTAPÇILIK

Tür : Tarihi Roman - Öykü

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.Hayatıyla tartışma yaratan SarkisTorosyan’a yeni bir bakış açısı


I. Dünya Savaşı sırasında Osmanlı ordusunda topçu yüzbaşısı olarak görev yaptığını söyleyen Sarkis Torosyan, 1947’de “hatıralarını” yayımladı. Bu metnin ne kadarı gerçek, ne kadarı kurmacaydı?

Başka bir deyişle, bir “anı-roman” niteliği gösteren bu metni biz, hangi niteliğini öne çıkararak okumalıyız?

Y. Hakan Erdem, bu soruya cevap ararken, Torosyan’ın metninde tarih bilgisiyle sınanabilen somut verileri inceledi ve metnin sürekli sorun ürettiği sonucuna ulaştı.

“Yazar Torosyan” ile ilgili düşüncelerini okuyucuyla paylaşan
Erdem, bununla yetinmeyerek Sarkis Torosyan’ın gerçek yaşamda bıraktığı izlerin peşine düştü ve “İnsan Torosyan”ı da mümkün olduğunca tanımaya çalıştı.

Torosyan, gerçekten de Osmanlı ordusunda bulunmuş muydu? Dediği gibi Mekteb-i Harbiye mezunu muydu? Torosyan’ın Acayip Hikâyesi’nde bu araştırmanın çarpıcı sonuçlarını okuyacaksınız…
Yaz sonunda, Osmanlı ordusunda Yüzbaşı rütbesiyle görev yapan Sarkis Torosyan’ın ‘Çanakkale’den Filistin Cephesi’ne’ adıyla anıları yayımlanmıştı. Kitap, Osmanlı ordusu bünyesindeki Ermeni vatandaşlara dair önemli bir kaynak olarak ele alınmıştı. Ama sonrasında birtakım tartışmalar geldi peşi sıra. Kısa sürede birbirine tamamen zıt iddialar öne sürüldü. Torosyan’ın 1947 yılında Amerika’da yayımlanan kitabının orijinal adı, ‘Türkiye ve Müttefiklerinin Beş Cephesinin Gerçek Bir Hikâyesi ve Bir Harem Romansı’ idi. Yani biraz sıradışı bir içeriğe işaret veren bir hatıra kitabıydı bu. Hakan Erdem yaz sonunda cereyan eden bu tartışmalar üzerine, Torosyan üzerine uzun bir inceleme yapmaya oturmuş. Bunun üzerine Yüzbaşı Sarkis Torosyan’ın ‘gerçek ile kurmaca arasında’ hikâyesini incelemiş kitabında. Bunun neticesinde, Asker Torosyan, Yazar Torosyan ve İnsan Torosyan’ın ayrıntılı bir portresi çıkmış ortaya. Kitaba ‘Torosyan’ın Acayip Hikâyesi’ demesinin sebebi ise yer yer gerçeği yansıtmaktan uzak olması. Veya tüm araştırmalara rağmen Torosyan’ın iddia ettiği olaylara dair herhangi bir kayıt bulunmaması. Hakan Erdem, Torosyan’ı suçlamadan ama kendi itirazlarını da çekinmeden sunarak oluşturuyor kitabını. Hem tarihçi hem romancı kimliğini bir araya getirerek sıradışı bir tarih metnine imza atıyor. Torosyan’ın yazdıklarını derinlemesine inceleyerek çarpıcı gerçekleri açıklıyor.

Çağlayan Çevik
Bir Paragraf

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963