scorecardresearch.com Devşirme - Koca Sokak ve Tüm Tarihi Roman - Öykü Kitapları Radikal Kitap'ta!
Devşirme - Koca Sokak

Devşirme - Koca Sokak

Yazar : Ertunç Barın

Sayfa Sayısı : 317

Yayınevi : BİLGE KÜLTÜR SANAT

Tür : Tarihi Roman - Öykü

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.

Bir Sırp çocuğuyla değiştirilip devşirme verilen İshak, sonraki adıyla Aybar: “Sakın Türkçe konuşma, Müslümanım deme!” diye tembihleyen pürüzlü sesi hâlâ kulaklarındaydı. Öyle ki, o anda meydandaki şaşkın bakışların “Ama bu İshak!” diyen seslerini duymadı bile. Hayretini gizleyemeyenlerden biri de Papaz Vojislav’dı. Tepkiyle öne çıktı, tam söze başlayacaktı ki, bir elin kolunu sıkıca kavradığını duydu. Dönüp baktığında Milosav Petrovic ile burun buruna geldi. Kaşlarını çatarak, “Sus!” dedi Petrovic. “Tanrı’nın yazdığını bozma! Devşirme Ağası her şeyi biliyor.” Kendini giderek saray entrikalarının içinde bulan Danilo, yeni adıyla Üzeyir: “Eski koğuş arkadaşlarını yabana atma, siz birbirlerinizin derdi, ama melhemiydiniz de aynı zamanda. İşe önce onlarla başla, çekirdek oluştur! Kerim, Asım, Nurettin... hiçbiriniz hizmetten kaçamazsınız, haşa! Hünkârımıza layık kullar olmak için öğrendiğiniz o bilgileri günü geldiğinde en doğru şekilde kullanacaksınız...” “Beni dinlemezler ki...” “Sen dinlemeyeni bana gönder!” Üzeyir, bu konuda arkadaşlarıyla hiç konuşmadı. Aklı tehlikenin boyutlarını görebiliyordu henüz. Duygularınaysa, kimse bilmese de, yasak ve tehlikeli alanlarda gezmenin verdiği gizemli bir heyecan karışmıştı. Bunu ancak Aybar’la konuşabileceğini düşünüyordu. Ve yalnızca eşi Safiye Sultan’ın bildiği bir nedenle ordusunun başına geçemeyen, özel muhafızına, “Sen hiç rüyalarında bir sabah uyandıklarında sokaklarını kafaları kılıçtan geçirilmiş köpek ölüleriyle dolu bulan İstanbul halkının feryadını duydun mu?” diye soran III. Murat... Aynı dönemde, aynı küçük Sırp köyünden iki devşirme... İstanbul’da başlayan, farklı gelişen iki yaşam çizgisi... ve ürpertici, bir o kadar da düşündürücü bir SON... Devşirme Koca Solak, yazarın önceki kitaplarından tanıdığımız gibi, aşırı övgüyle yanlış bilgi, haksız yergi arasında sıkışan Osmanlı tarihinde yine insanı arayan, onu yaşadığı dönemsel koşulları içinde gerçek boyutlarıyla yakalayan sürükleyici bir roman… bir solukta okuyacaksınız.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

 • 'Beyler Aman'

  Yazar : HASAN KAYIHAN

  Tür : Tarihi Roman - Öykü


  Beyler Aman   -   Hasan KayıhanKuruluş ve kurtuluşun toprağı Bilecik’te Ertuğrul Gazi devrinden beri...
  Devamı...
 • 'Drina’da Son Gün'

  Yazar : Faik Baysal

  Tür : Tarihi Roman - Öykü


  Drina’da Son Gün - Faik Baysal   ...
  Devamı...
 • 'Dönüş'

  Yazar : HASAN KAYIHAN

  Tür : Tarihi Roman - Öykü


  Dönüş   -   Hasan KayıhanYüzyılı aşan ömründe nice olaylara tanık oldu; savaşlara ve acılara, aşklara...
  Devamı...
 • 'Demirdağın Kurtları'

  Yazar : Hasan Erimez

  Tür : Tarihi Roman - Öykü


  Demirdağın Kurtları - Hasan Erimez“Kağanımızın buyruğudur! Eli kılıç tutan, kargı tutan, çevik ve bahadır erler büyük orduya...
  Devamı...
 • 'Gulyabani'

  Yazar : Hüseyin Rahmi Gürpınar

  Tür : Tarihi Roman - Öykü


  Gulyabani - Hüseyin Rahmi Gürpınar‘Benim adım Şefika, babamınki Tayyar, karaca üzümün kartlaşmamışçası. Ocak kıvılcımlandırıcılardan...
  Devamı...
 • 'Türbeli Karakol’dan Kurtalan’a Ve Tren Durdu'

  Yazar : Orhan Bayav

  Tür : Tarihi Roman - Öykü


  Türbeli Karakol’dan Kurtalan’a  Ve Tren Durdu - Orhan Bayav “Cibali Polis Karakolu… Sonradan üzerine tiyatro oyunu...
  Devamı...
 • 'Adana’da Bir Nisan'

  Yazar : Danıel Arsand

  Tür : Tarihi Roman - Öykü


  Adana’da Bir Nisan - Danıel ArsandYıl 1909. Adana. Aylardan nisan… Seyhan Nehri gürül gürül akmakta, bu defa rengi...
  Devamı...
 • 'Camino’nun Mucizesi'

  Yazar : Rıza Keskin

  Tür : Tarihi Roman - Öykü


  Camino’nun Mucizesi - Rıza KeskinCamino de Santiago, Aziz James’in Yolu olarak da bilinen hac yoludur. Fransa’da...
  Devamı...

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

 • 1960
 • 1961
 • 1962
 • 1963