scorecardresearch.com Bir Avuç Mazi ve Tüm Tarihi Roman - Öykü Kitapları Radikal Kitap'ta!
Bir Avuç Mazi

Bir Avuç Mazi

Yazar : FÜGEN ÜNAL ŞEN

Sayfa Sayısı : 260

Yayınevi : EVEREST YAYINLARI

Tür : Tarihi Roman - Öykü

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Gün batmak üzereydi. Küçük Olimpos Dağı''nın eteklerinde, nazlı gelin duvağı gibi asılı duran sis bulutu, günün cılız ışıklarından kaçıp yamaçlarda oyalanıyor, oradan da ovaya iniyordu; ağırdan.
Uzakta, o yüzünü hiç göstermeyen puhu kuşunun kısık ve kesik ötüşü dağın gri kayalarında yankılandı. Hep sevdiği ses, iliklerine işledi bu defa. "Ya hayra alamet değilse bu" diye geçirdi içinden, korktu.
Öyle çok korkar olmuştu ki son zamanlarda... Son zamanlarda, son zamanlardan korkar olmuştu.
Bir Avuç Mazi, 1924''te Selanik''ten gemiyle Türkiye''ye gelen
mübadil Fethi Bey ve ailesinin romanıdır.
Bir Avuç Mazi, İstanbul''dan Selanik, Alasonya''ya gönderilen
Türkiyeli Rum Bayan Mitra''nın romanıdır.
Bir Avuç Mazi, bir mübadele romanıdır; ve elbette en
çok da duyguların, özlemlerin ve hep canlı tutulan umutların
romanı...İnsanın ‘köklerinden’ koparak başka bir yere gitmek zorunda kalması her zaman zordur. Göç olgusu bile yeterince tahammülü güç bir durumken, ‘devlet’in emriyle uygulanan “mübüdele”yi sindirebilmek imkânsıza yakındır. 1923 tarihli mübadele mukavelenamesinde soğuk bir ifadeyle “taşınmaz malların satılmayıp tasviyesine” karar verilmiş ve daha fenası sona saklanmıştı; “gidenlerin kendi topraklarına geri dönmesinin yasaklanmasına”… Haliyle aradan yüzlerce yıl geçse de, bu hikâyeler hep yaşayacaktır. Fügen Ünal Şen, ‘Bir Avuç Mazi’ isimli romanında mübadeleyi anlatıyor. Ancak, lüzumsuz gözü yaşlı bir anlatıya girmeden, yaşananların ve hissedilenlerin tüm ‘gerçekliği’ ile yapıyor bunu. Alasonya - Selanik’ten Türkiye’ye Fethi Bey ve ailesinin, İstanbul’dan Alasonya’ya giden Bayan Mitra’nın hikâyesi özelinde, müdabillerin topraklarından koparılmasını, yollarda çektiklerini, yaşadıklarını ve çıkınlarında, sakladıkları ‘bir avuç’ toprakta taze tuttukları umutlarını anlatıyor. En basit örneğiyle, Türkçe bilmeyenlerin Türkiye’ye, Rumca bilmeyenlerin Rum diyarına gitmek zorunda kaldığı mübadele iyi mi kötü mü, yorumu bize düşmez. Bu etkileyici romanı okuduktan sonra en azından ne yaşadıklarını daha iyi anlayacaksınız.

Çağlayan Çevik
Bir Paragraf

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963