scorecardresearch.com Almanın Mehmetçikleri ve Tüm Tarihi Roman - Öykü Kitapları Radikal Kitap'ta!
Almanın Mehmetçikleri

Almanın Mehmetçikleri

Yazar : Ceyhun Arca, Mert Toker

Sayfa Sayısı : 208

Yayınevi : CİNİUS YAYINLARI

Tür : Tarihi Roman - Öykü

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Türklerin İkinci Dünya Savaşının dışında kaldığı söylenir hep. Peki bu gerçekten doğru mu Elinizde tuttuğunuz kitap İkinci Dünya Savaşında önce Sovyet sonra da Alman Ordusu emrinde savaşmış yüz binlerce Türk gencinin bilinmedik hikayesini konu etmektedir. Savaş boyunca Türkiye toprakları dışında yaşayan yüz binlerce Türk genci silah altında oldukları orduya göre ya Sovyetlere ya da Almanlara karşı savaşmış maalesef çoğu ölmüş veya esir alınarak zor şartlar altında yaşayacakları kamplara atılmışlardır.
Tamamı gerçek yaşanmış olaylara dayalı bu macera romanında anavatandan kilometrelerce uzakta yaşayan bir garip Türk gencinin Sovyet Ordusunda başlayıp düştüğü esaret sonrası Alman Nazi Ordusunda devam eden Rusya steplerinden Doğu Avrupa ile Türkiyeye Avusturya ve İtalyadan Arjantine kadar uzanan inanılmaz yaşam öyküsünü bulacaksınız.

Ana kahramanı gerçek olaylardan esinlenerek kurgulanmış yüzlerce belgenin fotoğrafın titizlikle incelenmesi onlarca değişik mekanın ve ülkenin gezilmesi sonucu vücut bulmuş bu tarihi ve yaşanmış olaylara dayalı romanı bir solukta okuyacak konuyla ilgili çok önemli bir kaynak olarak daima el altında tutacaksınız.II. Dünya Savaşı’na dair okuyabileceğiniz en farklı belgesel romanlardan birisi Alman’ın Mehmetçikleri. Tamamen gerçek bir olayın, belgelere dayanarak, kurgu üzerinden anlatılmasına dayanıyor. II. Dünya Savaşı’nda Sovyet ve Alman ordularında görev alan Türk asıllı askerleri ve onların yaşadıklarını konu ediniyor. Sovyetler’in bir Türk köyünde yaşayan İlham, savaşın yayılması sonrası silah altına alınır. O artık Nazi Almanyası’na karşı savaşan Sovyet Rusya askerlerinin önemli neferlerindendir. Tıpkı Sovyet Rusya’ya karşı savaşan Nazi ordusundaki diğer Türk lejyonundaki askerler gibi… Toker ve Arca oldukça ilginç bilgiler ve veriler doğrultusunda kaleme aldıkları romanlarında Rus ve Alman ordusunda görev alan Türk asıllı askerlerin bilinmeyen hikâyesini aktarıyorlar. II. Dünya Savaşı’nda Sovyet ordusu adına 400 bin Orta Asya Türkü Almanlar’a esir düşmüş. Bunların 225 bini cephede esir düşmüş veya ölmüş. Türk, Özbek ve Kazaklardan oluşan bu askerlerin bir kısmı gönüllü SS Lejyonuna katıldıysa da savaş bittikten sonra Rusya’ya iade edilmişler. İade edilenlerin hepsi ya idam edilmiş ya da Gulag’lara gönderilmiş. Toker ve Arca, kahramanları İlham’ın öyküsü üzerinden bilinmeyen bir tarihi anlatıyorlar aslında. II. Dünya Savaşı’nın korkunç etkisini bir kere daha gösteren bir kitap.

Çağlayan Çevik
Bir Paragraf

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963