scorecardresearch.com 47 Gün Sultan Abdülazizin Avrupa Günlüğü ve Tüm Tarihi Roman - Öykü Kitapları Radikal Kitap'ta!
47 Gün Sultan Abdülazizin Avrupa Günlüğü

47 Gün Sultan Abdülazizin Avrupa Günlüğü

Yazar : Cemal Kutay

Sayfa Sayısı : 256

Yayınevi : ABM YAYINEVİ

Tür : Tarihi Roman - Öykü

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Saat dörtte top sesleri duyuldu. Bunlar hükümdarın Saltanat kayığı ile Dolmabahçe Sarayı''ndan ayrıldığının işaretiydi. Bu atışları Boğaz''ın iki yakasındaki gemiler ve istihkamlardan atılan top atışları takip etti. FJol mabahçe Sarayı önlerinde demirlemiş ve devrin en kıymetli harp gemileri olan firkateynlerden verilen ahenkli salvo cevapları ile şehir adeta yerinden oynuyordu. Bu sesler Al i Osman padişahının payitahtından ayrılmak üzere olduğunu bildiriyordu.
Adalar''a kadar koskoca deniz sahası vapur mavna çektiri kayık sandallarla dolmuştu. Yabancı sefaret mensupları sıra sıra dizilmişler Osmanlı sancakla rıyla donanmışlar gündüz olmasına rağmen havai fişeklerle padişahı uğurlu yorlardı. Aziziye uskurlu firkateyni ile birlikte Al i Osman Padişahına eşlik edecek Orhaniye adlı zırhlı firkateynin benzeri Rus donanmasında dahi bulunmuyordu.
Altı yüz yılı geçen Osmanlı Imparatorluğu''nun 36 Padişahı içinde Avrupa merkezlerine ilk ve son olarak giden tacidarın 47 günlük yolculuğunun anıları olayları dudaklarınızda tebessümler yaptıracak.
Gezide Osmanlı Sultanı Abdülaziz''in yanından ayrılmayan ve Avrupa''ya giden ekibin en yaşlısı olan İstanbul Şehremini Ömer Faiz Efendi tuttuğu günlüklerde padişahının sosyal anatomisini verirken Yeni Osmanlılar hareketini başlatan Namık Kemal Ziya Paşa Ali Suavi Mustafa Fazıl Paşa''nın Sultan''la ilişkilerinin bilinmeyen yönlerini anlatıyor. Bilimde teknolojide sanatta ticarette hızla yol alan Avrupa devletlerinin Osmanlı padişahına göz kamaştıran ve bütün dünyada çok geniş yankılar uyandıran bir ilgi gösterdikleri görülüyor. Bütün Avrupa''nın gündemini oluşturan bu gezi Paris''te başlayarak Almanya Belçika Avusturya ve İngiltere''ye kadar devam etti. Sultan Abdülaziz Paris''ten ayrılırken Le Figaro gazetesi Fransız halkının intibalarıni manşetinden şöyle yorumluyordu
Osmanlı Sultanı Fransızların kalbini de beraberinde götürüyor
Kıdemli tarihçi Cemal Kutay''ın ömrünü verdiği arşivinden konularına gerçek değerini getiren yayınlanmamış kaynaklar ve hatıralardan oluşturduğu belgesel kitabı böylesine bir çalışmanın ve inancın ürünü

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963