scorecardresearch.com Tarihi Hiç Böyle Görmediniz ve Tüm Tarihi Olaylar Üzerine Araştırmalar Kitapları Radikal Kitap'ta!
Tarihi Hiç Böyle Görmediniz

Tarihi Hiç Böyle Görmediniz

Yazar : Cavit Ardıç

Sayfa Sayısı : 112

Yayınevi : DENEYİM AÇIKÖĞRETİM

Tür : Tarihi Olaylar Üzerine Araştırmalar

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Kırşehir doğumlu olan yazar ilk ve orta öğrenimini Kırşehir''de tamamladı.1996 yılında girdiği Mimar Sinan Üniversitesi Tarih Bölümünden 2000 yılında mezun oldu. Kırşehir ve İstanbul’da çeşitli dershanelerde görev yaptıktan sonra Milli Eğitim Bakanlığı''na tarih öğretmeni olarak geçti. Halen İstanbul''da bir Anadolu Lisesi''nde görev yapmaktadır.
Herkes Malazgirt Savasını düşünürken ben orada Sultan Alparslan''ın ne yiyip ne içtiğin bir hastalığının olup olmadığını, bütün insanlı gibi aşık olup olmadığını düşünürdüm. Ya herkes Kurtuluş Savaşında İnönü Savaşların Sakarya Meydan Savaşının sebep sonuçlum ezberlerken ben ise bu dönemde halkın ne giydiğini ya da bu savaşta ölüme giden bir gencin geride bıraktığı annesinin, eşinin daha sonra hangi acılarla hayata sarılmaya çalıştığını düşünürdüm. Ama bana bunları anlatacak ne bir öğretmenim ne de bir kitap vardı. Belki de bu yüzden tarih okumaya kare verdim. Aslında niyetim tüm branştaşlarımı zan altında bırakmak değil, bilakis içimizde) bazı tarih düşmanlarını teşhir etmektir. Ben yirmi yaşına kadar tarihi sevemediysem bunu hesabını sormak istiyorum onlardan.
Bu kitapta ne akademik ne de ekonomik bir kaygım var. Hele hele siyasi bir kaygım hiç olamaz. Sadece bu güne kadar okuduğum kitaplardan öğrendiklerimi, üniversite hocalarımdan duyduklarımın bir kısmını sizler aktarmaya çalıştım. Anlattığım hikâyelerin bazıları efsaneleşmiştir. Kitap amacına ulaşırsa bu ilginç olayların devamını sizlerle bir sonra kitapla paylaşacağım. Eğer tarihi sevmenizi biraz da olsa katkı sağlayabilirsem emin olu bir eğitimci olarak dünyanın en mutlu insanlarından biri olurum.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963