scorecardresearch.com Selanik’ten Ne Çıkar? ve Tüm Tarihi Olaylar Üzerine Araştırmalar Kitapları Radikal Kitap'ta!
Selanik’ten Ne Çıkar?

Selanik’ten Ne Çıkar?

Yazar : Ahmet Almaz

Sayfa Sayısı : 480

Yayınevi : KARAKUTU YAYINLARI

Tür : Tarihi Olaylar Üzerine Araştırmalar

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Ülkemizde çok tartışılan Yahudilik, Sabatayizm ve Dönmelik meselesini tüm yönleriyle inceleyen Selanik''ten Ne Çıkar?, Yahudilik tarihinin başlangıcını temel alıyor.

22 Temmuz 1626 yılında doğan Sabatay Sevi’nin “Beklenen Mesih” olarak ortaya çıkması; gerek Yahudi gerekse Türk tarihi açısından dikkat çekici bir olay olarak kabul edilmiştir. Sabatay Sevi’nin Mesih olduğunu ilan etmesinden sonra ise dünyadaki tüm Yahudiler arasında büyük bir tartışma başlamıştır. Osmanlı İmparatorluğu yöneticileri ise topraklarında baş gösteren kargaşayı gidermek için Sabatay Sevi''nin önüne iki tercih koymuş; ‘ya hayatına son verilecek ya da Müslüman olacaksın’ demiştir. Sevi, bu yaklaşımın ardından Müslüman olmayı kabul etmiş, ardından ise
taraftarları ile birlikte Selanik ve diğer şehirlerde Yahudilik’den devşirme yeni bir inanç sistemini gizlice yaymıştır. Zamanla da Sabataycılar -ya da Dönmeler- olarakbilinen bu cemaat, günümüze kadar sürdürülen inançlar manzumesini ortaya çıkarmıştır.

Özellikle Balkanlar ve Selanik, Sabatayist Dönmeler için önem arz eder. Hatta Prof.Dr. İlber Ortaylı, Selanik şehrinin, cemaatin başlıca yerleşim merkezi olduğunu belirterek; Osmanlı’da eğitim hizmetleri ve modernleşmenin önemli taşıyıcılarının Sabataycılar arasından çıktığını kaydeder. Nitekim Mayıs 1901''de Selanik''e vali olan Mehmet Tevfik Bey’de hatıralarında, Feyziye Mektepleri''nden bahseder. Sabataycı
gençler eğitmeyi amaçlayan bu okullar, her zaman ideoloji ve dünya görüşü değişikliğini amaçlayan bir politika anlayışı ile hareket eder. Böyle bir okula giden ‘Müslüman Türkler''den biride Cumhuriyet’in kurucusu Mustafa Kemal Atatürk''dür. Öyleki hatıralarında annesinin geleneksel bir Kuran-ı Kerim okuluna, babasının ise Sabatayist olduğu iddia edilen Şemsi Efendi''nin kurduğu okula gitmesini istediğini anlatır.

Tarihi gerçekleri ortaya koymaktan başka hiçbir amaç taşımayan Selanik''ten Ne Çıkar?, Sabatayizm ve Dönmelik ile ilgili bir çok sorunun cevabını okuyucuyla buluşturuyor!

Atatürk, kendisinin Sabatayist bir Dönme olduğunu iddia
edenlere ne cevap verdi?

Sabataycıların gizli yaşam ritüelleri nelerdir?

Feyziye ve Terakki okulları Selanikte mi kuruldu?

Sefaradlar kendilerine kucak açan Osmanlı İmparatorluğu’na
ihanet etti mi?

Eski ve Yeni Ahit''e göre Selanik''ten çıkacak Mesih kim?

TBBM’de ki Selanikliler kimler?

Sabatay Sevi’nin 18 emri neleri kapsıyor?
Türkiye Cumhuriyeti''nin kurucusu Atatürk Şema
Yisrael duasını okur muydu?

Selanik Dönmeleri’nin “Tevrat’ın Türk Evlatları” ile bağlantısı var mı?

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963