scorecardresearch.com Kirli Ellerin İttifakı ve Tüm Tarihi Olaylar Üzerine Araştırmalar Kitapları Radikal Kitap'ta!
Kirli Ellerin İttifakı

Kirli Ellerin İttifakı

Yazar : Aziz Ergen

Sayfa Sayısı : 231

Yayınevi : GÜNCEL YAYINCILIK

Tür : Tarihi Olaylar Üzerine Araştırmalar

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


O genç bir subay olarak Doğu ve Güneydoğu’da sıcak çatışmaların içinde bulunmuş; ölümle burun buruna gelmişti... Ülkesinin en ücra köşelerinde "önce insan" sağduyusuyla hareket etmişti... Onun için Türkiye’nin geleceği her türlü makam ve mevkinin üstündeydi... Başarılı, gelecek vaat eden, Silahlı Kuvvetler’de derece ve takdir toplayan bir subaydı...Onu Jandarma Kaçakçılık ve Organize Suçlar Daire Başkanlığı’na uygun görmüşlerdi... O da Cudi’de Gabar’da ne yaptıysa aynı anlayışla işine sarıldı... Bir gün, "küçücük bir kaset" geçti eline...Bu kaset çok şey söylüyordu... Hemen gerekli hazırlıklara komutanlarının da bilgisi ve yönlendirmesiyle başladı. Operasyonun adını "Beyaz Enerji" koymuşlardı. Umudun, saflığın rengi olan "Beyaz" kısa sürede bir dizi operasyonun da ön adını oluşturacaktı.Albay Aziz Ergen "Beyaz Enerji" olarak adlandırılan operasyonda üç aylık teknik soruşturmanın ardından tüyler ürpertici sonuçlara ulaşmıştı. Karşısına çıkan isimler ülkenin etkin siyaset adamları, bürokratları ve işadamlarıydı... O da gereğini yaptı. Eldeki sağlam deliller karşısında "yolsuzluk" kıskacındaki isimlerin söyleyecekleri bir şey yoktu. Rüşvet teklif etmek dışında... Trilyonluk rüşvet teklifini hiç düşünmeden elinin tersiyle itti...O, "arı kovanına" değil "yılan yuvasına" çomak sokmuştu. "Etkin isimler"in "etkin dostları"nın devreye girmesi uzun sürmedi... Ve, Albay Aziz Ergen bir gece yarısı tebliği ile tayin edildi... Tam da "Mavi Akım"la ilgili sorgu ve tutuklamalara başlayacakken, görev yeri değiştirilmişti...Tartışmalı görev yeri Jandarma Okullar Komutanlığı’nda da çok şeye tanık olmuştu... Amerikalı Bayan Rosa gibi... Tayin isteği onu Şırnak’ın Uludere ilçesi Gülyazı köyüne götürmüştü... Hem de Kıdemli olmasına rağmen... Olsun!.. Orası da "vatan toprağı"ydı. Orada da görevini layıkıyla yerine getirdi...Kuzey Irak sınırındaki bir operasyonda Amerikalı Albay Martin Rollinson’u sorguya çekmesi, kamuoyuna "Çuval olayının rövanşının alınması" olarak yansıdı.Beyaz Enerji Operasyonu’nun mimarı Aziz Ergen bu kitabında, "Yolsuzluk, PKK ve suç örgütlerinin güçleri ve ilişkileri" konusundabilinmeyenlere ışık tutuyor..

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963